Wersja dla osób niedowidzących
eGospodarka: Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami: zaangażowanie Seris Konsalnet w LODOŁAMACZE |
W sprawie zwiększenia aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami pozostaje jeszcze wiele do zrobienia - aktywność zawodowa tej grupy kształtuje się na poziomie jedynie 32 proc. Seris Konsalnet oraz Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych tworzą i wdrażają strategie wspierające ich zatrudnienie. Niestety, mimo rosnącej świadomości na temat korzyści płynących z różnorodności w miejscu pracy, wiele organizacji wciąż boryka się z wyzwaniami związanymi z integracją osób z niepełnosprawnościami. Kampania „Lodołamacze” to ważna społecznie inicjatywa, która od 2006 r. wspiera osoby z niepełnosprawnościami w Polsce. Kampania wyróżnia firmy i instytucje, które tworzą otwarte i przyjazne środowisko pracy. Seris Konsalnet od lat prowadzi działania wspierające i popularyzujące inicjatywę realizowaną przez Polską Organizację Osób z Niepełnosprawnościami. Działania te koncentrują się na zachęcaniu firm do podejmowania aktywnych kroków w celu eliminacji barier oraz promowania równości szans.
Tegoroczna edycja konkursu „Lodołamacze” zakończy się uroczystą Galą, która odbędzie się 17 października 2024 roku w Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas Gali wyróżnione zostaną firmy i instytucje, które najbardziej przyczyniły się do przełamywania barier społecznych i promowania zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. Konkurs Lodołamacze odbywa się pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.
- Na przestrzeni tych 19 lat organizowania konkursu obserwujemy jak bardzo zmieniła się wrażliwość na drugiego człowieka w całym naszym społeczeństwie, nie tylko wśród pracodawców - mówi Jan Zając, Prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, pomysłodawca konkursu Lodołamacze. - Kiedyś wyrazem tej szczególnej wrażliwości społecznej wśród pracodawców było tworzenie miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami — dziś to jest już standard. Dziś w naszych firmach staramy się tworzyć takie warunki pracy dla osób z niepełnosprawnościami, aby podobnie jak pozostali pracownicy, mogli zarówno godnie pracować, jak również godnie żyć, realizując swoje cele zawodowe jak i osobiste.
W miarę, jak świadomość dotycząca zatrudniania osób z niepełnosprawnościami rośnie, firmy zaczynają dostrzegać wartość, jaką te osoby wnoszą do organizacji. Jak mówi Katarzyna Budzik, Dyrektor HR w Seris Konsalnet: - Zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami to nie tylko kwestia spełnienia wymogów prawnych, ale także sposób na wzbogacenie kultury organizacyjnej oraz zwiększenie efektywności zespołu.
Seris Konsalnet, jeden z liderów branży ochrony w Polsce, od lat wspiera ideę Lodołamaczy, pokazując, jak powinno wyglądać odpowiedzialne podejście do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.
- Akcja „Lodołamacze” jest dla nas nie tylko wyróżnieniem, ale także ważnym krokiem w kierunku budowania bardziej otwartego i zróżnicowanego miejsca pracy. Od wielu lat obejmujemy patronatem tę kampanię, promując aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami i przełamując stereotypy związane z ich zatrudnieniem – mówi Katarzyna Budzik.
Wprowadzenie dostosowań w miejscu pracy, takich jak elastyczne godziny pracy, dostosowanie stanowisk oraz wsparcie technologiczne, ma kluczowe znaczenie dla integracji. Akcja "Lodołamacze" jest dla nas nie tylko wyróżnieniem, ale także ważnym krokiem w kierunku budowania bardziej otwartego i zróżnicowanego miejsca pracy. Od wielu lat obejmujemy patronatem tę kampanię, promując aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami i przełamując stereotypy związane z ich zatrudnieniem.
- W Seris Konsalnet dbamy o to, aby wszyscy nasi pracownicy mieli równe szanse i czuli się komfortowo w swoim miejscu pracy. Dlatego wdrażamy programy dostosowawcze oraz szkolenia dla zespołów, aby zwiększyć ich świadomość na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami – podkreśla Katarzyna Budzik.
Edukacja jest kolejnym istotnym elementem, który wspiera integrację osób z niepełnosprawnościami. Firmy organizują warsztaty i szkolenia, aby pracownicy mogli zrozumieć, jakie wsparcie jest potrzebne ich kolegom.
- Edukacja to klucz do sukcesu. Im lepiej zrozumiemy, z jakimi wyzwaniami borykają się osoby z niepełnosprawnościami, tym skuteczniej będziemy mogli je wspierać i integrować w zespole – mówi Katarzyna Budzik.
Udział w kampanii „Lodołamacze” to także krok w kierunku budowania pozytywnego wizerunku firmy. Pracownicy są dumni z miejsca pracy, które angażuje się w kwestie społeczne, a to z kolei przyciąga talenty.
- Kiedy pokazujemy, że nasze wartości obejmują równość i różnorodność, nie tylko tworzymy lepsze miejsce pracy, ale także stajemy się bardziej atrakcyjni dla przyszłych pracowników. To korzyść, która ma znaczenie w dzisiejszym konkurencyjnym rynku pracy – zauważa Katarzyna Budzik.
|
Copyright © Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepe3nosprawnych