Startarrow Press room arrow Mój Powiat: Lodołamacz trafił do Lublina

Wersja dla osób niedowidzących


Patronat honorowy
Małżonki Prezydenta RP
Pani Agaty Kornhauser-Dudy












Ogólnopolscy Patroni Medialni










Sponsor


Mój Powiat: Lodołamacz trafił do Lublina

 

Dworzec Lublin otrzymał Statuetkę Lodołamacza w kategorii Przyjazna Przestrzeń. Nagrody wręczono podczas Gali Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie „Lodołamacze”.

 

Konkurs „Lodołamacze” organizowany przez Fundację Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych „FAZON” oraz Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wyróżnia osoby, firmy i instytucje, w tym pracodawców wybitnie angażujących się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego. W tym roku Statuetkę Lodołamacza w kategorii Przyjazna Przestrzeń otrzymał Dworzec Lublin. Wyróżnienie zostało przyznane za zastosowane w budynku i na otaczającym terenie rozwiązania, dostosowujące ten obiekt do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 

– Miasto Lublin od lat dokłada wszelkich starań, by wspierać osoby z niepełnosprawnościami. Naszą misją jest zapewnienie odpowiedniej jakości życia wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Lublina, również tym ze specjalnymi potrzebami. Prowadzimy także przyjazną politykę zatrudnienia w samym Urzędzie Miasta, zarówno w zakresie zapewniania adekwatnych warunków pracy, jak i zatrudniania kolejnych pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w Urzędzie przekroczył już 10 proc.. Działania te zostały kilkukrotnie docenione przez organizatorów Konkursu. Cieszymy się, iż Statuetka Lodołamacza po raz kolejny trafi do Lublina. Tym razem otrzymał ją Dworzec Lublin za rozwiązania zastosowane z myślą o osobach z niepełnosprawnością – mówi Anna Augustyniak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

 

Przestrzeń Dworca Lublin zaprojektowano tak, by w pełni mogli z niej korzystać wszyscy mieszkańcy oraz goście odwiedzający nasze miasto, również osoby z niepełnosprawnością. Na zewnątrz budynku znajdują się płytki naprowadzające m.in. do wszystkich wejść głównych obiektu, wind zewnętrznych, a także peronów, przystanków komunikacji miejskiej i przejść dla pieszych. Ponadto, na przejściach dla pieszych zastosowano krawężniki częściowo wyniesione na 2 cm dla osób niewidomych poruszających się z psem przewodnikiem oraz krawężniki dla osób na wózku. Z kolei wewnątrz płytki naprowadzające wskazują drogę do głównych punktów, tj. kas biletowych, toalet, klatek schodowych, w których są windy. Na schodach zastosowano oznaczenia kontrastowe pierwszego i ostatniego podestu. Specjalne oznakowanie pojawiło się także na elementach szklanych, by zapobiegać ewentualnym kolizjom z dużymi przezroczystymi powierzchniami. Przy kasach biletowych zamontowano pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących i słabosłyszących. Dwa stanowiska kas biletowych są obniżone do wys. 90 cm, co jest ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Ponadto w budynku dworca są dwie toalety dla osób z niepełnosprawnościami (na parterze i w poczekalni na pierwszym piętrze). W toalecie na parterze znajduje się również komfortka. Na parkingu podziemnym wyznaczono miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, podobne rozwiązanie zastosowano wzdłuż ul. Dworcowej i pl. Dworcowego. Perony i przystanki komunikacji miejskiej wyposażone są w wyświetlacze oraz komunikację dźwiękową. W ramach wyposażenia dworca pojawią się także tabliczki w alfabecie Braille’a oraz plany tyflograficzne.

 

Wśród tegorocznych laureatów konkursu znaleźli się także:

  • Spółdzielnia Niewidomych im. M. Sękowskiego – I miejsce w kategorii Zatrudnienie chronione;
  • „Słoneczko” Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym – I miejsce w kategorii Instytucja;
  • Kapela Drewutnia – Wyróżnienie w kategorii Superlodołamacz;
  • Redaktor Agnieszka Krawiec – Dziennikarz bez barier.

źródło: https://moj.powiat.pl/l