Wersja dla osób niedowidzących
Mój Powiat: Łamią bariery i obalają stereotypy. Lodołamacze przyznane! [ZDJĘCIA] |
W Lublinie wyróżniono osoby i instytucje działające na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością. W Centrum Spotkania Kultur odbyła się gala regionalnego etapu konkursu Lodołamacze 2024. Statuetki otrzymały firmy i instytucje z województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego i lubelskiego. Nagrody wręczono w dziesięciu kategoriach.
Łamią bariery, obalają stereotypy i kruszą lody. Właśnie tacy pracodawcy zostali dzisiaj (11.09) wyróżnieni w Lublinie. Dla niepełnosprawnych praca to nie rehabilitacja, ale szansa na powrót do normalnego życia.
– Była taka koncepcja, iż dla osób niepełnosprawnych to jest rehabilitacja. Teraz powoli odchodzimy od tego spojrzenia. Praca to jest praca – mówi dyrektor generalny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Magdalena Słonecka-Kuich. – Większość osób – zarówno pełno-, jak i niepełnosprawnych – pracuje po to, żeby zarabiać pieniądze, żeby się realizować, rozwijać swoje pasję, talenty, marzenia.
Statuetka dla Spółdzielni Niewidomych Jedną z instytucji od lat zatrudniające osoby niepełnosprawne jest Spółdzielnia Niewidomych im. Modesta Sękowskiego w Lublinie, która otrzymała dziś statuetkę w kategorii „Zakład pracy chronionej”.
– Zatrudniamy 186 osób, w tym około 30% to osoby z niepełnosprawnościami – mówi Krzysztof Kasperek, zastępca prezesa spółdzielni. – Nasz zakład produkuje głównie wiązki elektrotechniczne do różnego rodzaju pojazdów, maszyn, do tego są wyroby elektrotechniczne, stacyjki, przełączniki. W produkcji biorą udział osoby niepełnosprawne. Zauważamy, iż osoby z niepełnosprawnościami wykonują swoją pracę bardziej chętnie i efektywnie.
Dworzec Lublin ze statuetką „Przyjazna przestrzeń” W konkursie wyróżniono także obiekty dostępne dla osób niepełnosprawnych. Tutaj kapituła zwróciła uwagę na nowo wybudowany Dworzec Lublin, który otrzymał statuetkę w kategorii „Przyjazna przestrzeń”.
– Ta przyjazna przestrzeń przejawia się, chociażby w prowadzeniach dla osób słabowidzących – mówi dyrektor Lubelskiego Zarządu Transportu Miejskiego, Grzegorz Malec. – Chodzi o obniżone stanowiska przy kasach czy informacjach pasażerskich, pętle indukcyjne wzmacniające sygnał dla osób niedosłyszących, napisy Braillem przy windach, tablice tyflograficzne i do tego oczywiście pomieszczenie tzw. komfortka.
Łamanie barier służy wszystkim Katarzyna Tręda-Pisera, rzecznik osób z niepełnosprawnościami z Urzędu Miasta Łódź, które otrzymało tytuł Super Lodołamacza, zauważa, iż działania dedykowane osobom niepełnosprawnym tak naprawdę służą wszystkim: – Służą matce z dziećmi, komuś ze złamaną nogą bądź z ciężkim bagażem. Myślę, iż musimy iść w tym kierunku. Robimy też coś dla siebie, dla wszystkich z nas.
Agnieszka Krawiec “Dziennikarzem bez barier” Statuetkę “Dziennikarza bez barier” otrzymała dziennikarka Polskiego Radia Lublin, redaktor Agnieszka Krawiec, która tematem aktywizacji osób niepełnosprawnych zajmuje się w pracy od 20 lat.
– Cieszę się, iż dzisiaj społeczeństwo rozumie i docenia to, iż z niepełnosprawnością można normalnie żyć. Myślę, iż o to chodzi też w pracy dziennikarza bez barier, żeby pokazywać, iż nie warto nikomu rzucać kłód pod nogi, budować bariery i iż te bariery, które są obecne w naszym życiu społecznym, trzeba likwidować na wszelkie sposoby – mówi Agnieszka Krawiec.
Jak mówi Dorota Kraś z Polskiego Związku Niewidomych, dopóki zmiany nie dzieją się w ludzkich umysłach, to nie dzieją się też na drogach czy urzędach: – Najczęściej spotykam się ze stwierdzeniami takimi jak: “To niemożliwe, iż niewidomi są w mediach społecznościowych. To niemożliwe, iż pani pracuje”. Najtrudniejsze jest udowadnianie – dodaje Kraś.
Bo jak stwierdza australijska komiczka Stella Young, największą barierą dla osób z niepełnosprawnościami nie są schody, ale postawy innych ludzi.
Mimo większej świadomości i coraz lepszej infrastruktury warto też dodać, iż wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest w Polsce o wiele niższy niż w Unii Europejskiej. W państwach Unii Europejskiej średnio pracuje 50 procent osób niepełnosprawnych podczas gdy u nas w kraju – około 30 procent.
Finał konkursu Lodołamacze 2024 odbędzie się w październiku w Warszawie.
ZAlew / opr. AKos |
Copyright © Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepe3nosprawnych