Startarrow Press room arrow Poznaliśmy regionalnych laureatów konkursu Lodołamacze 2024. Statuetka dla Młynów Rothera

Wersja dla osób niedowidzących


Patronat honorowy
Małżonki Prezydenta RP
Pani Agaty Kornhauser-Dudy












Ogólnopolscy Patroni Medialni










Sponsor


Poznaliśmy regionalnych laureatów konkursu Lodołamacze 2024. Statuetka dla Młynów Rothera

– Nie da się samotnie aktywizować osób z niepełnosprawnościami. Trzeba budować koalicje. Koalicje organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i ludzi. A tak po prostu koalicję rozumu i serca – mówi Aleksandra Gierej, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PFRON, która przewodniczyła konkursowej kapitule.

 


5 września (czwartek) poznaliśmy regionalnych laureatów konkursu Lodołamacze 2024. Uroczystość przyznania statuetek XIX edycji plebiscytu odbyła się w Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Statuetka przyznawana jest co roku pracodawcom, instytucjom i organizacjom tworzącym odpowiednie warunki pracy i działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Plebiscyt „Lodołamacze” podzielony jest na dwa etapy: regionalny – wyłaniający laureatów w poszczególnych rejonach kraju oraz centralny – w których finaliści zmierzą się w walce o laur Lodołamaczy 2024. Statuetki przyznane będą w 8 kategoriach. Etap regionalny obejmuje cztery grupy województw. Kujawsko-Pomorskie znalazło się obok woj. pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. W kapitule konkursu znaleźli się przedstawicieli Bydgoszczy i regionu. To m.in. Michał Sztybel – wojewoda kujawsko-pomorski, Rafał Bruski – prezydent miasta Bydgoszczy i Aleksandra Gierej – dyrektor kujawsko-pomorskiego oddziału PFRON.

 

– Kiedy 19 lat temu rozpoczynaliśmy ten konkurs, nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak wielką będzie miał siłę oddziaływania na środowisko. Rozpoczęliśmy od pracodawców. Uważaliśmy, że rynek pracy jest ważny. Chcieliśmy zmobilizować pracodawców, aby zechcieli pochylić się nad problemami osób z niepełnosprawnościami i postarali znaleźć dla nich miejsca pracy. Dziś nagradzamy nie tylko pracodawców, lecz również dziennikarzy, inwestorów i tych, którzy gwarantują dostępność do miejsc pracy. W ubiegłym roku wzbogaciliśmy konkurs o nową kategorię „Biznes odpowiedzialny społecznie”. Dlaczego? Ponieważ świat zmierza ku temu, że jeżeli przedsiębiorcy zaangażują się społecznie, to nagle robi się z tego bardzo wiele pożytku, więcej niż kiedyś. Przez te wszystkie lata udało nam się stworzyć z tego konkursu, z tej statuetki pewną markę. Statuetka Lodołamaczy to symbol otwartości i zaangażowania. Przed nami jeszcze wiele wyzwań. Wspólnie budujemy społeczeństwo prawdziwie równych szans – zwrócił się do zgromadzonych Piotr Holka, przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej POPON.

 

Wśród nagrodzonych znalazły się także Młyny Rothera, które zostały wyróżnione w kategorii: Przyjazna Przestrzeń/ Dostępność Cyfrowa oraz Karolina Ratajczak, dziennikarka TVP Bydgoszczy w kategorii: Dziennikarz bez Barier.

Lodołamacze 2024. Lista nagrodzonych

 

Statuetki przyznane zostały w 8 kategoriach:

  • Zatrudnienie Chronione
    • I miejsce P.P.H.U. Eksport-Import Martina Walczak Mirosław ze Żnina
  • Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa
    • I miejsce Zakład Aktywności Zawodowej Strzelno
  • Otwarty Rynek Pracy
    • I miejsce Spółdzielnia Socjalna „Pożyteczni” z Polic
  • Instytucja
    • I miejsce Dorotkowo Fundacja na Rzecz Doroty Targowskiej i Jej Przyjaciół, Społeczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy
  • Przyjazna Przestrzeń/ Dostępność Cyfrowa
    • I miejsce Młyny Rothera w Bydgoszczy
  • Zdrowa Firma
    • I miejsce Grupa Ergo Hestia Sopot
  • Dziennikarz bez Barier
    • I miejsce Karolina Ratajczak, TVP Oddział w Bydgoszczy
  • Biznes Odpowiedzialny Społecznie- Zrównoważony Rozwój Biznesu (CSR/ESG)
    • I miejsce Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Mat-Bud Sp.k.

 

Kapituła przyznała także dodatkowe wyróżnienia w dwóch kategoriach: „Superlodołamacz ” i „ Lodołamacz Specjalny„. Otrzymali je Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Nauki Spinaker oraz Marian Jagiełka. -Wszystko zaczęło się ponad 40 lat temu, kiedy w mojej rodzinie pojawiła się niepełnosprawna córka. Wtedy zauważyliśmy, że podobny problem ma więcej osób w mieście. Skrzyknęliśmy się i zaczęliśmy wspólną pracę. W haśle konkursu jest Lodołamacz. Faktycznie, my po kolei musieliśmy łamać opory poszczególnych władz. Po kolei ludzie i instytucje przełamywali się na rzecz osób niepełnosprawnych. Dzisiaj wspieramy około 200 niepełnosprawnych osób. Udzielamy też pomocy w postaci interwencji.

 

źródło: https://bydgoszczinformuje.pl/