Wersja dla osób niedowidzących
TVP Bydgoszcz: Kolejne Lodołamacze rozdane. Często ci niepełnosprawni są bardzo dobrymi pracownikam |
Przełamują stereotypy i walczą z uprzedzeniami na rynku pracy. W Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy nagrodzono przedsiębiorców, fundacje i instytucje, które są przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Była to 19. edycja konkursu „Lodołamacze”. Wśród laureatów znalazła się także nasza redakcyjna koleżanka Karolina Ratajczak. Osoby z niepełnosprawnościami udowadniają, że codzienne problemy udaje się pokonać z pomocą innych. To wsparcie jest kluczowe - przekonali się o tym bohaterowie programu „Bez barier”, który pokazujemy na antenie TVP3 Bydgoszcz. Jego autorka, Karolina Ratajczak, znalazła się w gronie laureatów konkursu „Lodołamacze”. Otrzymała statuetkę w kategorii „Dziennikarz bez Barier”.
- Udowadniają każdego dnia, że niepełnosprawność nie jest żadną przeszkodą dla realizacji marzeń, swoich pasji. Dlatego cieszę się, że mogłam w programie „Bez barier" pokazać ich historię. To dla mnie największa nagroda - wyznaje Karolina Ratajczak.
Wśród nagrodzonych w konkursie znalazło się także grudziądzkie Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Edukacji Spinaker, które wspiera niepełnosprawnych zarówno w nauce, rehabilitacji, jak i wykonywanym zawodzie. Organizacja prowadzi także liczne placówki edukacyjne, co też jest wyzwaniem.
Tych dzieci jest coraz więcej. W tym roku szkolnym przyjęliśmy ponad setkę dzieciaków o specjalnych potrzebach edukacyjnych, bo my również dowozimy dzieci. Mamy taki swój ośrodek specjalny wychowawczy, ale też w nim jest coraz mniej miejsca - podkreśla Iwona Majorke, Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Edukacji Spinaker w Grudziądzu. Za przyjazną przestrzeń dla osób niepełnosprawnych jury uznało bydgoskie Młyny Rothera. Są tu podjazdy dla osób na wózkach, windy. To ułatwia wzięcie udziału w różnych wydarzeniach.
- Dochowujemy wszelkich starań, żeby dostosować ten niezwykły, zabytkowy budynek dla osób z niepełnosprawnościami. Uczestniczymy w wielu szkoleniach, pozyskujemy granty, ale przede wszystkim planujemy inwestycje, by te przestrzenie jak najlepiej dostosować dla wszystkich tak naprawdę - wskazuje Monika Fifielska z Młynów Rothera.
Uznanie w kategorii „Pracodawca odpowiedzialny społecznie - Zrównoważony Rozwój Biznesu” otrzymała firma ze Złejwsi Małej. Często ci niepełnosprawni są bardzo dobrymi pracownikami i - moim zdaniem - nie powinno to być kryterium dyskwalifikujące czy kwalifikujące- podkreśla Jacek Rutkowski, prezes firmy MAT-BUD. - Powoli staje się to standardem. Niemniej jednak cały czas wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce jest bardzo niski. Także jeszcze jest sporo do zrobienia, jest duże grono osób niepełnosprawnych nieaktywnych zawodowo. Natomiast firmy poszukują niepełnosprawnych do pracy – dodaje Magdalena Słonecka-Kuich, dyrektor Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Konkurs „Lodołamacze” propaguje przełamywanie stereotypów i uprzedzeń poprzez zachęcenie osób niepełnosprawnych, włączenie ich i tworzenie możliwości na pełne uczestnictwo w życiu publicznym. Konkurs organizuje Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
autor: Jarosław Wieprzycki, Katarzyna Ormanowska
|
Copyright © Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepe3nosprawnych