Startarrow Etap centralny arrow Radio Maryja: Ogłoszono Laureatów 18. Edycji Konkursu Lodołamacze

Wersja dla osób niedowidzących










Ogólnopolscy Patroni Medialni



Radio Maryja: Ogłoszono Laureatów 18. Edycji Konkursu Lodołamacze

W Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono wyniki konkursu „Lodołamacze 2023”. Nagrody przyznawane są pracodawcom, którzy nie tylko zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami, ale robią to w sposób odpowiedzialny społecznie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

Zobacz materiał filmowy

 

Lodołamacze kruszą bariery na rynku pracy. Ideą konkursu jest łamanie stereotypów, uprzedzeń i obojętności na los osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Zatrudniając osoby z niepełnosprawnościami, stwarzają im godne warunki. Konkurs docenia osoby, firmy i instytucje. Statuetki w 18. edycji konkursu zostały wręczone podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

– Starają się pokazywać, w jaki sposób można zlikwidować bariery i wykluczenie społeczne niepełnosprawnych – powiedział Jan Zając, prezes zarządu Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Osoba z niepełnosprawnością, a szczególnie z niepełnosprawnością znaczną, która jest niesamodzielna, nie mogłaby funkcjonować bez pomocy bliskich  – mówił Paweł Parus, który był świetnie zapowiadającym się sportowcem. Uprawiał wyczynowo koszykówkę, jednak wypadek w 2000 r. odmienił jego życie. Od tego czasu porusza się na wózku. Pan Paweł nie poddał się. W 2008 r.  założył pierwszy w Polsce klub kibiców niepełnosprawnych, który dziś zrzesza setki osób.

– Chodzi o to, żeby ci ludzie się po prostu rozwijali i wychodzili z domów. Cieszyli się życiem i pracą – zaznaczył Paweł Parus.

Konkurs rozbudza wrażliwość społeczną, która wiąże się z szeregiem działań na rzecz osób niepełnosprawnych i odpowiedzialnością za innych, zwłaszcza wykluczonych społecznie. O tym, jak ważny jest konkurs i jak dużo znaczy, świadczą imponujące liczby zgłoszeń do każdej edycji.

– Dzień po dniu osoby niepełnosprawne udowadniają, że nie ma barier, by stworzyć fantastyczną firmę – podkreśliła przedstawiciel ze Spółdzielni Niewidomych „Promet” z Sosnowca.

W tym roku wprowadzono nową kategorię: Pracodawca odpowiedzialny społecznie. To osoba, która ma realny wpływ na to, co dzieje się wokół niego. Taki pracodawca dba o kwestie społeczne, również te wykraczające poza działalność biznesową.

– Chciałbym, żeby te wyróżnienia były motywacją, inspiracją do dążenia i działania na rzecz osób z niepełnosprawnością –  akcentował przedstawiciel ze Spółdzielni Niewidomych im. Modesta Sękowskiego.

Nagrody i wyróżnienia przyznawane są w kilku kategoriach, m.in.: instytucja, rehabilitacja społeczno-zawodowa czy pracodawca odpowiedzialny społecznie.