Startarrow Etap regionalny arrow małop., śląsk., świętokrz., podkarp. arrow Aktualności arrow LokalnaTV: Lodołamacz dla wrażliwych społecznie Krzemionek

Wersja dla osób niedowidzących


Ogólnopolscy Patroni MedialniLokalnaTV: Lodołamacz dla wrażliwych społecznie Krzemionek

W środę, 27 września w Teatrze Korez w Katowicach odbyła się „Gala Regionalna Województwa Łódzkiego, Mazowieckiego, Śląskiego i Świętokrzyskiego - XVIII Edycja Konkursu Lodołamacze 2023”, podczas której nagrodzeni zostali pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnościami oraz instytucje i organizacje społecznie wrażliwe na niepełnosprawność. Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki – oddział Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zostało nagrodzone I nagrodą w kategorii „Instytucja” za „szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób z niepełnosprawnościami w różnych dziedzinach życia”.

 

Zobacz materiał wideo

 

Ideą konkursu jest  łamanie stereotypów a przed wszystkim lodów obojętności na los osób z niepełnosprawnością. Zdaniem Kapituły działalność Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim  „na polu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami stanowi wzór godny naśladowania”. To szczególne wyróżnienie odebrał osobiście dyrektor muzeum, dr Andrzej Przychodni.

Pierwsze miejsce i ta figurka Lodołamacza, to dla Nas duży zaszczyt. To jest jednocześnie wyzwanie, żeby tych barier było coraz mniej. By je przełamywać z takim zdecydowaniem
- mówi dr Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Pierwsze edycje konkursu promowały pracodawców, którzy tylko zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. Obecnie formuła konkursu została rozszerzona o wrażliwość społeczną. Wniosek muzeum był jednym z 450 złożonych z czterech województw: mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego i świętokrzyskiego.

W katowickiej gali uczestniczyli również Andrzej Jabłoński, wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego oraz Małgorzata Stafijowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, która była także członkiem kapituły konkursu.

Ogólnopolska gala konkursu odbędzie się 12 października na Zamku Królewskim w Warszawie.

To druga nagroda,  którą w ostatnim czasie  otrzymało muzeum. 8 września w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody Muzealnej im. Tadeusza Włoszka. Nagroda honorowa za działalność muzealną została przyznana Muzeum Historyczno-Archeologicznemu w Ostrowcu Świętokrzyskim.


Barbara Kasińska
źródło: https://www.lokalnatelewizja.pl/