Startarrow Poprzednie edycje arrow Lodołamacze 2017 arrow UM Województwa Zachodniopomorskiego: Na Pomorzu Zachodnim nie brakuje wrażliwych pracodawców

Wersja dla osób niedowidzących


Ogólnopolscy Patroni MedialniUM Województwa Zachodniopomorskiego: Na Pomorzu Zachodnim nie brakuje wrażliwych pracodawców

Przełamują stereotypy, walczą z uprzedzeniami, wyznaczają standardy na rynku pracy i z wielką energią i sercem działają na rzecz osób z niepełnosprawnością. Zachodniopomorskie organizacje zwyciężyły w trzech kategoriach konkursu LODOŁAMACZE. Wyróżnienie "Przyjazna Przestrzeń" otrzymał także Urząd Marszałkowski.
 
„LODOŁAMACZE” to największy i najdłużej działający tego typu konkurs w Polsce. Przedstawia dobre praktyki zarówno wielkich korporacji, jak i małych i średnich firm oraz zakładów pracy chronionej. Pokazuje, jak szeroki zakres może mieć społeczne zaangażowanie firm: od działań na rzecz pracodawców, przez edukację, promocję różnorodności, zdrowia, dostępności.
 
–  Takie wyróżnienia i nagrody cieszą najbardziej. Za każdą organizacją, projektem, inwestycją stoją ludzie pełni pasji, zaangażowani, wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka. Na Pomorzu Zachodnim chcemy stanowić spójną społeczność, która daje szansę każdemu i to nam się udaje, dzięki naszym samorządowym partnerom, organizacjom pozarządowym, firmom wrażliwym społecznie. Gratuluję państwu nagród i wyróżnień – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
 

W poniedziałek, 18 września 2023 r. w Gdańsku odbyła się regionalna gala XVIII Edycji Konkursu LODOŁAMACZE 2023, podczas której zostali nagrodzeni pracodawcy zatrudniających osoby niepełnosprawne. Laureaci konkursu pokazują dobre praktyki, wskazując jak przełamywać stereotypy i uprzedzenia związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością, ale też zachęcają do tworzenia nowych miejsc pracy oraz podnoszenia standardu już istniejących stanowisk.

Zachodniopomorskie zdobyło główne nagrody w trzech kategoriach: „Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa”, „Instytucja” oraz „Zdrowa firma”.

 
W kategorii „Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa” I miejsce oraz statuetkę LODOŁAMACZ 2023 otrzymało:
  • Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie, które prowadzi Międzygminny Zakład Aktywności Zawodowej w Dobrej.
I miejsce i cenną statuetkę LODOŁAMACZ 2023 zdobyła także:
  • Fundacja Promocja Zdrowia (kategoria „Instytucja”)
  • oraz Klub Sportowy Inwalidów START (kategoria „Zdrowa Firma”).
Ponadto wyróżnienie otrzymał zespół Spółdzielni Inwalidów SELSIN (kategoria „Otwarty Rynek Pracy”) oraz Mateusz Tomaszewicz (kategoria „Dziennikarz bez Barier”).
 
Z wyróżnieniem wracają także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego został doceniony za dostosowanie skonsolidowanej siedziby do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.  W nowej siedzibie korytarze są szerokie i pozbawione barier, na każdej kondygnacji znajdują się dostosowane toalety. Również  pomieszczenia socjalne dostępne są dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Ponadto punkty obsługi, czyli recepcja oraz punkt przyjmowania korespondencji posiadają obniżone blaty, a w obu budynkach znajdują się elementy kontrastowe, ścieżki naprowadzające i pola uwagi systemu FON, plany tyflograficzne oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a.  W urzędzie zatrudniona jest osoba pełniąca funkcję tłumacza języka migowego itd.
 
Komisja konkursowa zwracała uwagę nie tylko na techniczne rozwiązania, ale i na szereg projektów, mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, w tym na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnością. Niektóre z tych inicjatyw zostały nagrodzone w konkursach o zasięgu krajowym i międzynarodowym. To na przykład projekt „Dobre Wsparcie – system lokalnych usług społecznych”.
 
Warto też dodać, że w ubiegłym roku Laureatką Lodołamacza Specjalnego została Barbara Jaskierska, twórczyni jedynego w Szczecinie i pierwszego w kraju systemu wsparcia osoby z niepełnosprawnością intelektualną od urodzenia do późnej starości.
 
Brawo Pomorze Zachodnie!

 

autor:  Emilia Wolf
źródło: https://www.wzp.pl/