Startarrow Poprzednie edycje arrow Lodołamacze 2017 arrow Gdański Ośrodek Sportu: Plaża Dostępna dla Wszystkich wyróżniona nagrodą Lodołamacz 2023

Wersja dla osób niedowidzących










Ogólnopolscy Patroni Medialni


Gdański Ośrodek Sportu: Plaża Dostępna dla Wszystkich wyróżniona nagrodą Lodołamacz 2023

Gdański Ośrodek Sportu otrzymał statuetkę Lodołamacz 2023 w kategorii Przyjazna Przestrzeń. Nagrodę podczas kujawsko-pomorskiej, pomorskiej, warmińsko-mazurskiej, zachodniopomorskiej Regionalnej Gali LODOŁAMACZE 2023 odebrał Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu, który zarządza gdańskimi plażami. Pierwszym miejscem wyróżniona została Przyjazna Plaża w Gdańsku.

Jest to projekt zainicjowany w 2021 roku, kiedy w Gdańsku-Brzeźnie powstała pierwsza Plaża Dostępna dla Wszystkich. Gdański Ośrodek Sportu wsłuchując się w potrzeby mieszkańców, turystów oraz podmiotów działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, postanowił zorganizować miejsce, które będzie odpowiadało potrzebom tych, którzy na co dzień  funkcjonują z ograniczeniami ruchu, niepełnosprawnością wzroku, słuchu, a jednocześnie będzie przyjazne osobom starszym i rodzinom z dziećmi. W 2022 r. uruchomiliśmy kolejną plażę o podobnym standardzie na Stogach, a w 2023 tego typu udogodnienia powstały również w Jelitkowie.

Proces przystosowania przestrzeni publicznej dla osób ze specjalnymi potrzebami jest bardzo ważny zarówna dla Miasta Gdańska jak i Gdańskiego Ośrodka Sportu. Przystosowanie wejść na plaże jest procesem długotrwałym, wynikającym z konsultacji realizowanych z osobami o szczególnych potrzebach. Na pewno nie da się tego zrobić w krótkim czasie, ale nie jest to również nigdy proces w pełni zakończony. Dlatego pozostajemy otwarci na wszelkiego rodzaju sugestie, które wciąż do nas spływają, ponieważ staramy się, żeby te miejsca były jak najlepiej przystosowane do różnych potrzeb różnych, korzystających z nich osób – podkreśla Leszek Paszkowski, dyrektor GOS.

Warto mówić w przestrzeni publicznej, że są wśród nas osoby z różnymi potrzebami. Takie udogodnienia, polegające na znoszeniu m.in. barier architektonicznych, mają także wymiar edukacyjny. Te różne potrzeby, dotyczące przestrzeni publicznej, należy zauważać i o nich pamiętać – dodaje Paszkowski.

Kampania na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych Lodołamacze propaguje ideę likwidacji barier przez przedsiębiorstwa, instytucje, osoby oraz wspiera aktywizację osób z niepełnosprawnością do pełnoprawnego funkcjonowania w codziennym życiu. Istotą Kampanii Lodołamacze jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, integracja osób niepełnosprawnych i stworzenie im szansy na pełne uczestnictwo w życiu społecznym, zachęta do tworzenia nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz podnoszenia standardu już istniejących stanowisk.

źródło: https://sportgdansk.pl/