Wersja dla osób niedowidzących
Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki: XVIII edycja Konkursu Lodołamacze 2023 |
W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się konferencja inaugurująca XVIII edycję Konkursu Lodołamacze 2023. Konkurs Lodołamacze ma formę kampanii społecznej, której celem jest uwrażliwienie na problemy osób niepełnosprawnych. Ideą przewodnią jest łamanie stereotypów, uprzedzeń, a przed wszystkim „lodów obojętności” na los osób z niepełnosprawnością, w szczególności na rynku pracy.Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że bardzo ważną kwestią, towarzyszącą procesowi zmiany w myśleniu o osobach niepełnosprawnych przez pracodawców, jest też pokazywanie osobom niepełnosprawnym, że szereg możliwości aktywizacji zawodowej jest dla nich otwarty.
– powiedział. Przedstawiciel rządu w terenie zaznaczył też, że poziom bezrobocia, który mamy obecnie w Polsce, jest na minimalnym poziomie – najniższym w całej Unii Europejskiej, a dobra sytuacja na rynku pracy powinna sprzyjać idei zwiększania skali zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Aleksandra Gierej podkreśliła, że w trakcie osiemnastu edycji konkurs dynamicznie ewoluował – ponieważ ewoluowali pracodawcy.
– powiedziała.
Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej POPON Piotr Holka opowiedział o własnych doświadczeniach – pracodawcy, który tworzy firmę w oparciu o zatrudnienie osób z niepełnosprawności. Buduję moją firmę w ten sposób już od 25 lat i muszę powiedzieć, że takie osoby wprowadzają do przedsiębiorstwa pewną – inną wartość. Kiedy pierwszy raz zatrudniałem osoby niepełnosprawne miałem obawy, jednak teraz, z perspektywy czasu muszę przyznać, że to była bardzo dobra decyzja. Pracownicy w mojej firmie wspaniale się wzajemnie rozumieją i świetnie razem pracują. Wspólnie są wrażliwsi zarówno na siebie nawzajem jak i na problemy firmy – powiedział. Konkurs Lodołamacze odbywa się regularnie od 2006 r. Organizatorem konkursu jest Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych (FAZON), której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Projekt finansowany jest z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz wspierany ze środków rządowych i samorządowych. |
Copyright © Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepe3nosprawnych