Startarrow Poprzednie edycje arrow Lodołamacze 2021 arrow Twoje Miasto.pl: Działania rządu są skierowane na to, by wspierać osoby niepełnosprawne

Wersja dla osób niedowidzących


Ogólnopolscy Patroni MedialniTwoje Miasto.pl: Działania rządu są skierowane na to, by wspierać osoby niepełnosprawne

 

Działania rządu są skierowane, by wspierać osoby niepełnosprawne; stoją za tym konkretne fakty. Kiedy obejmowaliśmy rządy nakłady na wsparcie tych osób wynosiły ponad 15 mld zł, dziś to blisko 39 mld zł - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas gali konkursu Lodołamacze.

 Konkurs dla pracodawców wrażliwych społecznie "Lodołamacze" ma za zadanie m.in. promowanie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. W czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala Finałowa XVII edycji. Patronat nad konkursem objęła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Podczas gali obecna była m.in. minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, która podkreślała, że rola konkursu jest wyjątkowa. "Przede wszystkim nasze działania, działania rządu są skierowane by wspierać osoby niepełnosprawne. Ja z pełną odpowiedzialnością za słowa wielokrotnie w swych wypowiedziach mówię, że to nie jest sytuacja, o której my tylko mówimy, za tym stoją konkretne fakty" - zaznaczyła Maląg.

"Kiedy obejmowaliśmy rządy w 2015 roku nakłady na wsparcie osób niepełnosprawnych, różnorakich programów, świadczeń to było około, ponad 15 mld zł. Dziś, gdybyśmy te wszystkie środki zliczyli, to tak naprawdę jest blisko 39 mld zł. Powstanie ustawy o Funduszu Solidarnościowym i programów, które z tą ustawą są związane, są tak naprawdę przełomowe w kreowaniu polityki wsparcia osób niepełnosprawnych" - powiedziała minister.

Mówiła również m.in. o programach związanych z tworzeniem centrów opiekuńczo-mieszkalnych, asystencji osób niepełnosprawnych, czy o opiece wytchnieniowej. "Wzmacniamy te programy poprzez wzmocnienie ich budżetów, staramy się przede wszystkim rozwiązania programowe przekuwać na ustawowe" - zaznaczyła Maląg. Przypomniała również m.in. o wprowadzeniu świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

"W ostatnim roku dzięki indywidualnemu podejściu i wyjątkowemu wsparciu osób niepełnosprawnych przez pana premiera Mateusza Morawieckiego, zostało przeznaczone 1 mld zł na programy" - zaznaczyła. Jak dodała, 800 mln zł z tej sumy trafiło do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), gdzie zostały ogłoszone programy potrzebne do wspierania osób niepełnosprawnych.

"Ale my tu dziś spotykamy się przede wszystkim z przedsiębiorcami, pracodawcami którzy są wyjątkowo wrażliwi społecznie" - wskazała Maląg. Jak zauważyła, z roku na rok rząd stara się zwiększać środki przekazywane na wsparcie dla przedsiębiorców, na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. "Również teraz, na rok 2023. Za moment będziemy procedować ustawę w trybie nadzwyczajnym, byśmy do 1 stycznia 2023 roku wszystko mieli jednoznacznie określone zmiany w ustawie o rehabilitacji, które zapewnią większe finansowanie" - podkreśliła.


Maląg zauważyła, że jest "bardzo trudna sytuacja związana z wysoką inflacją w związku z toczącą się wojną na Ukrainie". Podkreśliła jednocześnie, że rząd "nie zostawia Polaków samym sobie". "Podejmujemy działania - od tarczy antyinflacyjnej, poprzez odpowiednie dodatki, poprzez zamrożenie cen energii na rok 2023, ale dla nas też bardzo ważne jest, by firmy czuły wsparcie państwa" - zaznaczyła. Minister wskazała również, że "dziś (jest) historycznie niskie bezrobocie". Jak jednak zauważyła, spowolnienie gospodarcze "przełoży się w pewien sposób na wzrost bezrobocia". "Ale to będzie - z szacunków, które mamy i przede wszystkim dzięki działaniom, które rząd podejmuje - na pewno nie będzie to skokowy wzrost bezrobocia" - zaznaczyła.

Głos podczas uroczystości zabrała również prezes ZUS Jadwiga Uścińska, która przewodniczyła tegorocznej kapitule konkursu. Uścińska mówiła m.in. o tym, że celem konkursu "Lodołamacze" jest "dbanie o równe traktowanie w szeroko rozumianych warunkach pracy, wszystkich osób". Podkreślała również potrzebę przypominania o społecznej odpowiedzialności biznesu.

Prezes Zarządu Krajowego Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Jan Zając również przypomniał, że konkurs, który miał promować początkowo głównie zatrudnienie osób niepełnosprawnych. "Dziś troszkę to się zmieniło. Dziś to nie tylko promowanie zatrudnienia, to również promowanie nowych wzorców postępowania, wyrównywania szans dla ludzi w ogóle słabszych, nie tylko niepełnosprawnych" - zaznaczył.

W konkursie nagrodzono przedsiębiorców w kilku kategoriach, m.in. w kategorii "Zakład Pracy Chronionej" - pierwsze miejsce i statuetkę "LODOŁAMACZ 2022" otrzymał "Naprzód Hospital" z Łodzi, a drugie miejsce przypadło przedsiębiorstwu SIMET z Jeleniej Góry. Z kolei w kategorii "Rehabilitacja społeczno-zawodowa" pierwsze miejsce i statuetkę "LODOŁAMACZ 2022" otrzymał Zakład Aktywności Zawodowej z Giżycka. Drugie miejsce przypadło natomiast Warsztatowi Terapii Zajęciowej im. św. Józefa w Oleszycach prowadzonemu przez Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” w Lubaczowie. Z kolei trzecie miejsce zajął Zakład Aktywności Zawodowej PSONI w Dzierżoniowie.

W innej kategorii - "Otwarty Rynek" - pierwsze miejsce i statuetkę "LODOŁAMACZ 2022" otrzymała Spółdzielnia Socjalna "MULTISERVICE" z Myszkowa. Drugie miejsce zajęło RST ROZTOCZE z Tomaszowa Lubelskiego, a trzecie - ABC Service z Wrocławia.(PAP)

autor: sdd/ par/
źródło:https://nisko.twoje-miasto.pl