Startarrow Poprzednie edycje arrow Lodołamacze 2021 arrow Radio Maryja: W czwartek Finałowa Gala XVII Konkursu LODOŁAMACZE 2022

Wersja dla osób niedowidzących


Ogólnopolscy Patroni MedialniRadio Maryja: W czwartek Finałowa Gala XVII Konkursu LODOŁAMACZE 2022

 

Już w najbliższy czwartek, 6 października 2022 r., na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się gala finałowa 17. edycji konkursu „Lodołamacze”, gdzie poznamy ogólnopolskich laureatów tegorocznej kampanii. Tytułem „Lodołamaczy” wyróżnia się instytucje, firmy i osoby, które jako cel działalności stawiają sobie eliminowanie barier społecznych. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja oraz TV Trwam.

 

 


Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON, której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych już od 17 lat przyznaje prestiżowe statuetki dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie – „Lodołamacze”. Kampania propaguje zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Tegoroczny konkurs wystartował 5 maja, natomiast zgłoszenia można było przesyłać do 15 sierpnia.

Kampania na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych „Lodołamacze” propaguje ideę likwidacji barier przez przedsiębiorstwa, instytucje, osoby oraz wspiera aktywizację ludzi z niepełnosprawnością do pełnoprawnego funkcjonowania w codziennym życiu. Jak podkreśliła Anna Węgrzynowicz, rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, konkurs jest promocją zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

– Chcemy pokazać dobre praktyki, że warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami – również pokazać pracodawcom, którzy jeszcze się z tym nie spotkali. Prezentujemy pracodawców, którzy zatrudniają i często pokazują na galach, odbierając statuetkę, jakimi dobrymi pracownikami są osoby z niepełnosprawnościami – dodała.

Organizatorzy kampanii akcentują także, że istotą konkursu jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, integracja osób niepełnosprawnych i stworzenie im szansy na pełne uczestnictwo w życiu społecznym, zachęta do tworzenia nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz podnoszenia standardu już istniejących stanowisk.

Konkurs „Lodołamacze” przez wszystkie lata pozwolił na docenienie dziesiątek firm, osób i instytucji. Stał się marką, a jego statuetka stała się symbolem otwartości, i zaangażowania. O tym, jak ważny jest to konkurs i jak dużo znaczy w nim udział i nagroda świadczą dziesiątki, setki zgłoszeń w każdej edycji.

W tym roku do konkursu „Lodołamacze” została zgłoszona Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. O tym wyróżnieniu mówił w sierpniowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Tomasz Wieczerzak, kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Do tego konkursu nominowało nas grono pracodawców osób niepełnosprawnych, dlatego że współpracujemy z nimi w zakresie dostosowywania oferty edukacyjnej do przyszłych możliwości zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnił.

Do konkursu można było zgłaszać się do tytułu „Lodołamacze” 2022 w następujących kategoriach: zatrudnienie chronione, rehabilitacja społeczno-zawodowa, otwarty rynek pracy, instytucja, przyjazna przestrzeń-dostępność, zdrowa firma, dziennikarz bez barier.

Podczas finałowej gali statuetki zostaną przyznane w siedmiu kategoriach, na laureatów bieżącej 17. edycji konkursu czekają również dwie kategorie specjalne „Superlodołamacz” i „Lodołamacz Specjalny”. Prestiżową nagrodą „Lodołamacza 2022” zostaną wyróżniane firmy.

Konkurs honorowym patronatem objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują Radio Maryja i Telewizja Trwam.