Startarrow Press room arrow Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich: Dziennikarze bez barier nagrodzeni Lodołamaczami

Wersja dla osób niedowidzących










Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich: Dziennikarze bez barier nagrodzeni Lodołamaczami
Dziennikarze z niepełnosprawnością  intelektualną  z telewizji internetowej  TV Przystań z Wrocławia oraz Katarzyna Montgomery zostali laureatami „Lodołamaczy” w kategorii „Dziennikarz bez barier”. Wyróżnienie otrzymała Paulina Malinowska-Kowalczyk. W kapitule konkursu organizowanego przez Fundację Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych FAZON zasiadali przedstawiciele Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

 


Już po raz czternasty odbył się konkurs  „Lodołamacze”, wyłaniający  herosów: osoby niepełnosprawne, które pracują w różnych dziedzinach gospodarki oraz instytucje,  przedsiębiorstwa  i organizacje, które ich  zatrudniają  i pomagają  im w różny sposób.

 

W 2018 roku do konkursu przystąpiło ponad 4500 firm,  przyznano 73 nagrody i 33 wyróżnienia dla najlepszych.  Co roku zgłaszanych jest  coraz więcej  osób i instytucji, które przełamują stereotypy i umożliwiają niepełnosprawnym  nie tylko pracę zawodową, ale także  coraz szerszy  udział w życiu społecznym.  Walczą w ten sposób z wykluczeniem społecznym sporej grupy ludzi, mobilizują ich i aktywizują.

 

Fundacja Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych FAZON rozszerza kategorie nagradzanych.   W tym roku kapituła centralnego etapu  konkursu wybierała spośród sześciu kategorii:  Zatrudnienie chronione, Otwarty rynek pracy, Instytucja ,  Zdrowa firma, Przyjazna przestrzeń oraz  Dziennikarz bez barier.

 

O każdej z tych instytucji i osób można by napisać reportaż.  Kapituła – w której zasiadali  m.in. przedstawiciele Sejmu, Senatu, rządu,  ZUS-u , Głównego Inspektoratu Pracy, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób  Niepełnosprawnych, Rzecznika Praw Obywatelskich, Naczelnej Izby Lekarskiej, TVP, Polskiego Radia  oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – miała wielki kłopot, by wyłonić zwycięzców, ponieważ każdy zgłoszony zasługiwał na nagrodę lub wyróżnienie.

 

Choćby firma z Woli Żyrakowskiej. Na 91 zatrudnionych  aż 70 to osoby  z niepełnosprawnością intelektualną lub chorujące psychicznie, które do momentu utworzenia w 2006  roku zakładu nie mogły znaleźć pracy. A teraz działają w gastronomii,  produkują meble,  wykonują artystyczne niestereotypowe upominki, sprzątają  lub pracują w pralni.  Zakład otrzymał wyróżnienie w kategorii Zatrudnienie chronione.

 

Nagrodę główną  i statuetkę „Lodołamacza”  w tej kategorii zdobył  zakład Tartacznictwo-Stolarstwo Ewy Rzepy z miejscowości Siedlec, istniejący od 1994 roku. Na 49 pracowników 38 osób to niepełnosprawni  –  zarówno kierownicy, urzędnicy w administracji jak i robotnicy produkujący meble, schody, drzwi i okna.  Czas ich pracy jest elastyczny, dostosowany do możliwości chorych.  Właścicielka zakładu wspiera też finansowo różnego rodzaju inicjatywy, służące niepełnosprawnym, np. biegi charytatywne.

 

W innej firmie Limatherm  Components z Chorzowa aż 90 proc. pracowników z zatrudnionych 215 to osoby niepełnosprawne, niektórzy  z nich to niewidomi lub słabowidzący.  Firma  wspiera ich, fundując dojazdy do pracy, rehabilitację, konsultacje medyczne, zakup leków, protez, aparatów słuchowych itp. Pracownicy otrzymują też dofinansowanie do kursów na prawo jazdy, studiów wyższych,  czy  nauki języków  obcych, bowiem zakład działa na rynku międzynarodowym.  Nic dziwnego, że firma działająca od 2007 roku zdobyła  najwyższy laur i statuetkę Lodołamacza 2019  w kategorii Otwarty rynek pracy.

 

Kapitułę zauroczyła też restauracja z Warszawy  Different , która pogrążona jest w ciemnościach. Klientów obsługują osoby niewidome lub słabowidzące.  Goście mogą wczuć się w sytuację osób niepełnosprawnych, a ci znajdują  zatrudnienie.  Restauracja  – jedyna tego typu w Polsce – cieszy się tak wielkim zainteresowaniem, że miejsca trzeba zamawiać  ze znacznym wyprzedzeniem.  Otrzymała  nagrodę Super Lodołamacza.

 

Takich niezwykłych firm było wiele. Wyróżnieni i nagrodzeni statuetkami  Lodołamacze 2019 spotkali się  26 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas Gali  Finałowej odczytano list od Agaty Kornhauser –Dudy, która objęła honorowy patronat nad wydarzeniem.  A spotka się wkrótce z laureatami w Pałacu Prezydenckim.  Można było posłuchać  trzech wspaniałych występów: Michała Szpaka, który śpiewał ze swą siostrą sopranistką Marleną Szpak,  chóru Sound`n`Grace wykonującego pieśni gospel, soul i funk oraz Marii Sadowskiej – piosenkarki jazzowej, która potrafiła wciągnąć do wspólnego śpiewania nawet najbardziej opornych .

 

Najważniejsze jednak  było rozdanie statuetek. W imieniu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i prezesa Krzysztofa Skowrońskiego nagrody w kategorii Dziennikarz bez barier wręczała Hanna Budzisz, wiceprezes Oddziału Warszawskiego SDP. Towarzyszyli jej: prezes zarządu Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Jan Zając i  dyrektorka I Programu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

 

Statuetkę Lodołamacza otrzymali dziennikarze z niepełnosprawnością  intelektualną  z telewizji internetowej  TV Przystań z Wrocławia, dla których realizowanie krótkich programów, np. kulinarnych jest  jednocześnie rehabilitacją  społeczną, prowadzoną przy  wsparciu instruktora terapii. To oni z otrzymanej  nagrody na uroczystej gali w Zamku Królewskim cieszyli się najbardziej.

 

Drugą nagrodzoną  w tej kategorii została Katarzyna Montgomery – dziennikarka prasowa i telewizyjna, która po ciężkiej chorobie (była sparaliżowana), wróciła do zawodu. Prowadzi w Polsacie program, przedstawiający życie niepełnosprawnych bohaterów i ich rodzin  oraz pomoc w remontach ich domów, które ułatwiają im życie.  Spełnia  w ten sposób ich marzenia.

Uhonorowano również  Paulinę Malinowską-Kowalczyk, dziennikarkę sportową, rzecznika prasowego Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, która wie dobrze, co znaczy niepełnosprawność, gdyż straciła rękę w 11 roku życia.  Pracuje także jako nauczycielka języka hiszpańskiego w Milanówku.

 

Po ceremonii i wysłuchanych mini koncertach  przy poczęstunku długo jeszcze trwały rozmowy  laureatów i zaproszonych gości. Wszyscy powtarzali: – Do zobaczenia za rok. Na XV Gali Lodołamaczy.

 

Źródło: https://sdp.pl