Startarrow Poprzednie edycje arrow Lodołamacze 2013 arrow Polskie Radio, Stooq: Premier: nagroda Lodołamaczy wyznacza nowy styl pracy, uwzględniający wrażliwo

Wersja dla osób niedowidzących










Polskie Radio, Stooq: Premier: nagroda Lodołamaczy wyznacza nowy styl pracy, uwzględniający wrażliwo
„Naszym wspólnym pragnieniem jest, by wszyscy obywatele naszego kraju czuli, że mają równe prawa, dostęp do pracy i wsparcia instytucji państwa” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki, w liście do uczestników gali finałowej konkursu Lodołamacze.




 

W uroczystej gali na Zamku Królewskim wzięli udział m.in. wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, prezes PFRON Marlena Maląg i Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek.

 

List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. „Naszym wspólnym pragnieniem jest, by wszyscy obywatele naszego kraju czuli, że mają równe prawa, dostęp do pracy i wsparcia instytucji państwa. Chcemy, aby szczególnie osoby z niepełnosprawnościami w pełni uczestniczyły w życiu społecznym” – napisał szef rządu.

 

Podkreślił, że „Solidarność, z której jesteśmy dumni, oznacza nie tylko wielki ruch społeczny, ale przejawia się także międzyludzkimi objawami braterstwa i codziennego wsparcia”. „Nagroda Lodołamaczy, przyznawana od kilkunastu lat, wyznacza nowe kierunki rozwoju i nowy styl pracy, uwzględniający wrażliwość społeczną i otwarcie na tych, którzy oczekują pomocy” – wskazał premier.

 

Konkurs pod honorowym patronatem pierwszej damy

Konkurs dla pracodawców, instytucji i osób wspierających zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami po raz kolejny odbywa się pod honorowym patronatem pierwszej damy.

 

Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda w liście do uczestników gali wyraziła wdzięczność pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne za „prospołeczną postawę, za serce, za realne prowadzenie odpowiedzialnej polityki personalnej”.

 

„Budują Państwo wizerunek własnej organizacji jako przyjaznej i wrażliwej społecznie. I właśnie ta wrażliwość oraz empatia wyróżniają Państwa spośród wielu innych organizacji – napisała pierwsza dama w liście odczytanym przez prowadzącą galę dziennikarkę Joannę Racewicz.

 

Pierwsza dama przyznała, że „nadal jest wiele do zrobienia, by podnieść w Polsce poziom zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami”. „Tym bardziej Państwa postawa zasługuje na szczególne uznanie. To właśnie Państwo umiejętnie i konsekwentnie kruszą lody obojętności” – podkreśliła.

 

Uhonorowano laureatów w 8 kategoriach

Na początku gali Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia, zagrożonych wykluczeniem społecznym, został uhonorowany Marcin Szczepański – przewodniczący Mazowieckiej Rady Wojewódzkiej POPON (Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych). W imieniu prezydenta odznaczenie wręczył wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz.

 

W tym roku podczas XIV edycji Kampanii Społecznej Lodołamacze uhonorowano laureatów w 8 kategoriach: Zatrudnienie chronione, Otwarty Rynek Pracy, Instytucja, Dziennikarz bez Barier, Przyjazna Przestrzeń, Zdrowa Firma, Superlodołamacz i Lodołamacz Specjalny.

 

Zwycięscy 

Pierwsze miejsce w kategorii Zatrudnienie Chronione otrzymała firma Tartacznictwo Stolarstwo Ewa Rzepa z Siedlec. Z kolei w kategorii Otwarty Rynek Pracy pierwszą statuetkę otrzymała firma Limatherm Components Sp. z o.o. z Chorzowa.

 

Laureatem pierwszego miejsca w kategorii Instytucja została Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. Nagrodę w kategorii Przyjazna Przestrzeń otrzymało Kino Muza w Poznaniu.

 

Z kolei w kategorii Zdrowa Firma pierwsze miejsce zdobył Lubuski Urząd Wojewódzki. Pierwsze miejsce w kategorii Dziennikarze bez Barier otrzymali dziennikarze z niepełnosprawnością intelektualną z TV. PRZYSTAŃ z Wrocławia i Katarzyna Montgomery.

 

Ponadto kapituła przyznała tytuł Superlodołamacza restauracji Different. W kategorii Lodołamacz Specjalny nagrodę otrzymał Łukasz Malczewski. Galę uświetniły występy artystyczne: Marleny Szpak i Michała Szpaka, zespołu Sound’n’Grace i Marii Sadowskiej.

 

Zaangażowani w rozwiązywanie problemów niepełnosprawnych

„Lodołamacze” to ludzie, firmy i instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych, tworząc coraz lepsze warunki pracy, prowadząc dobrą politykę personalną i pokazując, że człowiek niepełnosprawny może być doskonałym pracownikiem.

 

„Lodołamacze” to również pracodawcy, którzy w swojej działalności wykraczają poza zakres obowiązków i w szczególny sposób dbają o zdrowie swoich pracowników. To również dziennikarze, którzy w swoich materiałach tworzą klimat sprzyjający zatrudnianiu niepełnosprawnych.

 

Foto: PAP/Leszek Szymański
Autor: PAP JAR
Źródło: https://polskieradio24.pl/