Startarrow Press room arrow Polskie Radio: Super Lodołamacz 2016 dla paraolompijczyków

Wersja dla osób niedowidzących










Polskie Radio: Super Lodołamacz 2016 dla paraolompijczyków
Polski Komitet Paraolimpijski nagrodzony Super Lodołamaczem 2016 za "kształtowanie poprzez sport siły do zmagania się z przeciwnościami losu".

Celem konkursu jest docenienie osób i instytucji wyróżniających się wrażliwością społeczną, a wiodącą ideą - przełamywanie stereotypów i uprzedzeń wobec osób niepełnosprawnych, integracja i tworzenie szans na pełne uczestnictwo w życiu społecznym. Statuetki Lodołamaczy otrzymały firmy, instytucje i osoby działające na rzecz aktywizacji i pracy osób z niepełnosprawnościami.


Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda powiedziała, że wszyscy uczestnicy konkursu są zwycięzcami - niezależnie od tego, czy zostali nagrodzeni - ale szczególne słowa uznania miała dla Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Doceniła to, że organizacja od początku swojego działania realizuje misję krzewienia idei olimpijskiej z zaangażowaniem godnym podziwu. "Między innymi dzięki Państwa wysiłkom nasi wspaniali sportowcy przywieźli aż 39 medali: 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. Marzymy o tym, aby wszyscy nasi sportowcy osiągali takie sukcesy" - powiedziała Agata Kornhauser-Duda.


Jak zaznaczyła, objęła konkurs Lodołamacze patronatem, zdając sobie sprawę z tego, jak ważne jest upowszechnienie w społeczeństwie wrażliwości wobec osób z niepełnosprawnościami. "Jestem głęboko przekonana, że konkurs Lodołamacze przyczynia się do pogłębiania świadomości o ich sytuacji i potrzebach. Poza tym promuje właściwe wzorce i postawy godne naśladowania" - powiedziała małżonka prezydenta.


Jak dodała, bardzo cieszy fakt, że coraz więcej podmiotów zgłasza się do konkursu. Podziękowała też uczestnikom i organizatorom za wysiłki na rzecz tego, aby nasz kraj stał się przyjazny i dostępny dla wszystkich. "Abyśmy nie ustawali w wysiłkach, by żadna osoba, którą dotknęły trudności losowe, nie była wykluczana ani marginalizowana, bo tylko wtedy będziemy mogli powiedzieć o sobie, że jesteśmy społeczeństwem otwartym i nowoczesnym" - powiedziała Agata Kornhauser-Duda.


Nagrody rozdzielono w trzech kategoriach: "Zatrudnienie chronione", "Otwarty rynek pracy" i "Instytucja”. Przyznano także statuetki "Lodołamacz Specjalny" i "Super Lodołamacz” dla osób i instytucji o wybitnych dokonaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Wśród wyróżnionych instytucji znalazł się Urząd Miasta w Koninie za tworzenie spółdzielni socjalnej zatrudniającej osoby niepełnosprawne. Statuetkę Lodołamacz Specjalny otrzymała Martyna Wojciechowska, za działalność fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową".


Jak informują organizatorzy konkursu Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych - Lodołamacze to osoby, firmy i instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów ludzi z niepełnosprawnościami, tworzą dla nich dobre warunki pracy i swoją postawą udowadniają, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych jest elementem budowania sukcesu firmy. Jednocześnie pokazują, że takie osoby mogą być doskonałymi, zaangażowanymi pracownikami.

 

IAR

Źródło: www.polskieradio.pl/