Start

Wersja dla osób niedowidzących


Ogólnopolscy Patroni MedialniChorzowianin: W ChCK rozdano Lodołamacze
Nagrody w konkursie „Lodołamacze"” dla pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne, wręczono dzisiaj w Chorzowskim Centrum Kultury.

 

 

Lodołamacze to ludzie, firmy, instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. Konkurs organizowany jest od 2006 roku przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych i składa się z dwóch etapów: regionalnego i centralnego.

 

W Chorzowskim Centrum Kultury, 23 września, podczas gali regionalnej wręczono statuetki dla najlepiej zatrudniających osoby niepełnosprawne na Śląsku.

 

- Lodołamacze to firmy, przedsiębiorstwa i instytucje wrażliwe społecznie. Nagrodzeni, biorąc pod uwagę trudną sytuację na rynku pracy, pokazują tę wrażliwość – mówi Barbara Pokorny, przewodnicząca rady krajowej POPON.

 

Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa, podkreśla, że nasze miasto jest przyjazne osobom niepełnosprawnym. - Mamy kilka imprez promujących zatrudnienie osób niepełnosprawnych. To m.in. dzisiejsza gala, targi pracy dla niepełnosprawnych. Współpracujemy także z organizacjami pozarządowymi. Prowadzimy przemyślaną politykę, zwłaszcza jeśli chodzi o wsparcie zawodowe.

 

Statuetki Lodołamacza wręczono w trzech kategoriach: Zatrudnienie Chronione, Otwarty Rynek Pracy i Instytucja. W kategorii Zatrudnienie Chronione pierwsze miejsce i statuetkę Lodołamacza otrzymało Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo z Szczyrku. Pierwsze miejsce Kategorii Otwarty Rynek Pracy otrzymała firma Higiena System Sp. z o.o. z Bielsko-Białej. W kategorii Instytucja zwyciężyła Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski.

 

- To pierwsze tego typu wyróżnienie. Jesteśmy zaskoczeni i szczęśliwi. Mam nadzieję, że ten tytuł będzie nas jeszcze bardziej mobilizował do dalszej działalności na rzecz niepełnosprawnych – mówi Jerzy Janas, dyrektor Polskiego Związku Niewidomych Okręg Śląski

 

Lodołamacza Specjalnego, nagrodę honorową przyznawaną przez Kapitułę, otrzymało Centrum Dzwoni z Bytomia, natomiast nagrodę główną Super Lodołamacza Marcin Mikulski.

 

Ambasadorami śląskiej, regionalnej edycji konkursu byli bracia Golec. - To piękna inicjatywa. Niepełnosprawni często mają problem ze znalezieniem pracy. Dobrze, że docenia się w ten sposób przedsiębiorców – mówi Łukasz Golec. - Bycie ambasadorem tej akcji to dla nas wyróżnienie. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby drugi człowiek został zauważony i doceniony – dodaje Paweł Golec.

 

Laureatów ogólnopolskich „Lodołamaczy” poznamy 8 października podczas gali w Zamku Królewskim w Warszawie. Patronat nad konkursem sprawuje małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.