Startarrow Niepełnosprawność na co dzień - fakty i mity arrow Turystyka dla osób z niepełnosprawnością

Wersja dla osób niedowidzących










Ogólnopolscy Patroni Medialni


Turystyka dla osób z niepełnosprawnością
W Europie mieszka prawie 50 mln osób niepełnosprawnych. Stworzenie właściwej infrastruktury turystycznej dla tak dużej rzeszy ludzi to nie tylko ważny interes społeczny, ale również ekonomiczny.

W latach 2007-2013 Unia Europejska zamierza wydać 5 miliardów euro by uczynić turystykę bardziej dostępną dla osób niepełnosprawnych. Ta ogromna kwota ma zachęcić do rozbudowy obiektów turystycznych, które byłyby dostępne dla niepełnosprawnych.

Dostępność powinna być rozumiana nie tylko jako ułatwienia dla osób poruszających się na wózkach, ale również dla pozostałych niepełnosprawnych między innymi: przewlekle chorych, niesłyszących, niewidomych, osób chorych umysłowo oraz osób starszych, kobiet w ciąży i dzieci.

Jak to zazwyczaj bywa największym problemem są pieniądze. Na bazę turystyczna składają się hotele, pensjonaty, schroniska i szlaki turystyczne. Najlepiej dostosowanymi budynkami są najdroższe hotele – te cztero- i pięciogwiazdkowe. Niestety, tylko niewielka grupa osób może pozwolić sobie na tego typu wypoczynek. Tańsze hotele i mniejsze pensjonaty nie posiadają funkcjonalności dla osób niepełnosprawnych. Tu leży sedno problemu: żeby masowa turystyka niepełnosprawnych mogła się rozwijać konieczne są inwestycje w średniej klasy miejsca noclegowe, które są tańsze, ale gwarantują określony standard.

Turystyka to nie tylko hotele i pensjonaty, ale również sprawna komunikacja i właściwa informacja. Co ciekawe, badani we Włoszech niepełnosprawni wśród największych problemów nie wymienili barier architektonicznych, ale właśnie brak rzetelnej informacji. Jeśli chodzi o dostępność komunikacyjną to dobrym przykładem jest tu Wielka Brytania. Zostały tam wprowadzone ułatwienia pod hasłem „transport, który działa dla wszystkich”. W całej Wielkiej Brytanii 50 proc. autobusów jest dostępnych dla niepełnosprawnych, a w samym Londynie prawie wszystkie. Co więcej, w większości angielskich miastach do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowane są także taksówki.

We Francji około 2 tys. obiektów (baza noclegowa, muzea, restauracje i puby) są oznakowane logiem „Turystyka i niepełnosprawność”, które oznacza, że są one przyjazne osobom z dysfunkcjami fizycznymi i psychicznymi. W tym roku takie logo ma otrzymać kolejne dwa tysiące. W Słowenii, gdzie osoby niepełnosprawne stanowią 10 proc. ludności stworzono Plan działań dotyczący osób niepełnosprawnych. Zagadnienia z tym związane zostały również ujęte w Strategii Turystyki w Słowenii 2007-2013.

Jak widać coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzenie rozwiązań systemowych, które przyczynia się do rozwoju turystyki dla niepełnosprawnych, angażując w to coraz większe środki. Działania systemowe państwa to jedno, ale niezwykle istotne są również działania prywatnych przedsiębiorców, prowadzących ośrodki turystyczne. Powinni oni zdać sobie sprawę z tego, iż 50 milionów niepełnosprawnych to w przypadku dostosowanego miejsca – 50 milionów klientów. Rachunek ekonomiczny jest więc prosty – inwestycje w bazę, mogą zwrócić się kilkukrotnie, jeśli tylko uczynimy wszystkie atrakcyjne miejsca bardziej dostępnymi.

Niezbędnym wydaje się również stworzenie zintegrowanego systemu informacji o kompleksowych usługach turystycznych adresowanych do niepełnosprawnych. W tworzenie takiego systemu powinny włączyć się władze centralne, samorządy i prywatni przedsiębiorcy. W ofercie powinny znaleźć się: wykaz ośrodków i baz noclegowych, rozwiązania komunikacyjne, szlaki turystyczne itp. Takie inicjatywy próbuje się tworzyć, ale najczęściej są one niekompletne i ograniczają się – w przypadku Polski – do jednego województwa. Warto czerpać również od innych krajów europejskich, tym bardziej, że ich doświadczenia w tej kwestii są większe, zaś problemy z którymi Polska spotyka się dopiero dziś, państwa zachodnioeuropejskie rozwiązały już kilkanaście lata temu.

Przydatne linki związane z turystyką osób niepełnosprawnych:
  • www.niepelnosprawni.pl
  • www.turystykadlawszystkich.pl
  • www.turystykawpraktyce.eu