Startarrow Etap regionalny arrow łódzk., mazow., wielkopol., zach.-pom. arrow UML Łódź: Nagrody dla Łodzi w XIII edycji Lodołamaczy

Wersja dla osób niedowidzących


Patronat honorowy
Małżonki Prezydenta RP
Pani Agaty Kornhauser-Dudy


Ogólnopolscy Patroni Medialni
UML Łódź: Nagrody dla Łodzi w XIII edycji Lodołamaczy
Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera laureatami w XIII edycji ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Lodołamacze. Dwie pierwsze nagrody w konkursie, w którym docenia się dostępność i przygotowanie na przyjęcie osób z niepełnosprawnościami przyjechały do Łodzi.

 

 Nagroda dla Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera w Łodzi - fot. Radosław Żydowicz / UMŁ Nagroda dla Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera w Łodzi , fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Lodołamacze to nagrody przyznawane od 13 lat firmom i instytucjom wrażliwym na potrzeby osób niepełnosprawnych. Konkurs, organizowany przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych i dofinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), odbywa się pod honorowym patronatem Agaty Kornhauser-Dudy.


Co wyróżnia laureatów statuetki Lodołamaczy? Doświadczenie, fachowość, tradycja, osiągnięty sukces, ale przede wszystkich wrażliwość społeczna. W tym roku nagrody przyznano w kategoriach:


Zatrudnienie Chronione

Otwarty Rynek Pracy

Instytucja

Przyjazna Przestrzeń

Zdrowa Firma

Dziennikarz bez Barier

Kategoria specjalna: Super Lodołamacz

Kategoria specjalna: Lodołamacz specjalny

Dotychczas w konkursie wzięło udział ponad 4 tys. firm i instytucji. W aktualnej edycji szacuje się, że liczba ta powiększy się o kolejne 450. W 2017 r. Centrum Nauki i Techniki EC1 wraz z Nowym Centrum Łodzi otrzymało tę wyjątkową statuetkę w kategorii "Przyjazna przestrzeń". W tym roku również doceniono starania organizatorów EC1 w zakresie jak największej dostępności przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami. To już kolejne wyróżnienie dla łódzkiego Centrum Nauki i Techniki EC1. - To niezwykle cenny laur, a jego zdobycie było naprawdę trudne - przekonuje Paweł Żuromski, kierownik CNiT EC1, dodając: - Dawna elektrownia to przecież obiekt poprzemysłowy, gdzie kwestie udogodnień i dostępności w ogóle nie były brane pod uwagę. W trakcie rewitalizacji udało nam się zniwelować bariery architektoniczne, zaplanować ekspozycję w taki sposób, aby dostęp do całości atrakcji był możliwie jak najłatwiejszy. Jak widać nasze starania zakończyły się sukcesem.


Jak przekonuje Paweł Żuromski, Centrum Nauki i Techniki EC1, mieszczące się w zrewitalizowanej elektrowni łódzkiej, od początku było projektowane z myślą o maksymalnie możliwej dostępności dla osób niepełnosprawnych. Było to duże wyzwanie ze względu na wcześniejsze przeznaczenie budynku i okres jego powstania, w którym dbałość o osoby tego typu była minimalna. Centrum Nauki i Techniki EC1 posiada kompleksowe rozwiązania komunikacyjne dla osób ze schorzeniami narządów ruchu: prawie w każde miejsce można dotrzeć na wózku lub innym urządzeniu o zbliżonej funkcji, korzystając z wielu szerokich i wygodnych wind. Osoby z niepełnosprawnością narządów wzroku mogą korzystać nie tylko z opisów stworzonych w alfabecie Braille'a, ale także z systemów audiodeskrypcji. Kolejne inwestycje: budowa Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz Narodowego Centrum Kultury Filmowej uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych już na etapie założeń projektowych. - Zrobimy wszystko, aby wszystkie przestrzenie w EC1 Łódź - Miasto Kultury były przyjazne i ciekawe dla niepełnosprawnych, którzy zawsze są u nas mile widzianymi gośćmi - zapewnia kierownik CNiT EC1.


Pierwsza nagroda trafiła również do Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera w Łodzi. - Jesteśmy bardzo dumni, że doceniono pracę naszego szpitala w dziedzinie usprawniania pacjentów, ich rehabilitacji - mówi Konrad Łukaszewski, dyrektor MCM im. Jonschera, dodając: - Wysoka kapituła konkursu zauważyła też, że aż 10 procent naszych pracowników, czyli lekarzy, pielęgniarek czy rehabilitantów to osoby niepełnosprawne. Stworzyliśmy dla nich takie warunki, które pozwalają im w pełni realizować się w pracy, nawet przy niepełnej sprawności.


Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi podkreślił, że do Łodzi trafiło aż siedem nagród. - Pracujemy, by Łódź była coraz bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie nowe inwestycje, chociażby drogowe, są konsultowane z naszym Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych. Ostatnio przystąpiliśmy do instalowania tzw. TOTUPOINTÓW, które pomogą osobom niewidzącym w dotarciu i poruszaniu się po łódzkich urzędach. Weszliśmy do sieci tzw. niepełnosprawnika, który pomaga osobie niepełnosprawnej zaplanować podróż czy wizytę w wybranej instytucji. W ciągu miesiąca pojawi się karta też ze zniżkami dla osób z niepełnosprawnych - wylicza radny.


W XIII Edycji Lodołamaczy wręczono następujące statuetki:


Za zajęcie 1 miejsca

Zatrudnienie Chronione - ZAZ TPN Łódź

Otwarty Rynek Pracy - Fundacja CELESTE (prowadzona przez TPN)

Instytucja - Centrum Medyczne Jonschera

Przyjazna przestrzeń - Nowe Centrum Łodzi, EC1

Za zajęcie 3 miejsca:


Zdrowa Firma - Infosys

Wyróżnienie i lodołamacz specjalny:


Krzysztof Cwynar

Izabela Warzecha


Źródło: https://uml.lodz.pl/