Start

Wersja dla osób niedowidzących


Patronat honorowy
Małżonki Prezydenta RP
Pani Agaty Kornhauser-Dudy


Ogólnopolscy Patroni Medialni
SponsorzyNiepełnosprawni.pl: Gala Lodołamaczy". Małżonka prezydenta: niepełnosprawność nie przeszkadza w osi
"Niepełnosprawność nie przeszkadza w osiąganiu sukcesów w życiu społecznym i zawodowym" – mówiła w środę, 27 września 2017 r., podczas gali „Lodołamacze", małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda. „Możliwości edukacyjne osób z niepełnosprawnością są szerokie, ale poziom zatrudnienia zbyt niski" – oceniła.
 

Konkurs dla pracodawców, instytucji i osób wspierających zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami odbył się po raz 12., a po raz trzeci honorowy patronat nad nim objęła pierwsza dama.

 

Laureatami XII edycji zostali m.in.: firma MetalERG z Oławy, „Dalej Razem" z Zielonej Góry, Politechnika Wrocławska, Fundacja Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych z Torunia, Spółdzielnia Socjalna Równość z Krakowa, Kopalnia Soli Wieliczka.

 

W kategorii „Dziennikarz bez barier" uhonorowano Bernadetę Szczyptę z Radia Rzeszów. Ponadto Kapituła przyznała tytuły honorowe dla Fundacji Bez Tajemnic oraz Rzecznika Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych Bartłomieja Skrzyńskiego.

 

Poziom zatrudnienia zbyt niski

Podczas uroczystej gali, zorganizowanej w Zamku Królewskim w Warszawie, małżonka prezydenta podziękowała wszystkim, którzy pomagają osobom z niepełnosprawnościami, a w szczególności pracodawcom, którzy dają im zatrudnienie.

 

- W ciągu ostatnich dwóch lat bardzo często spotykałam się z osobami niepełnosprawnymi, poznając ich problemy i potrzeby, stąd wiem, że o ile możliwości edukacji są dość szerokie, o tyle poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych pozostaje nadal zbyt niski – powiedziała.

 

Podkreśliła, że tym bardziej postawa laureatów zasługuje na szczególne uznanie ponieważ „umiejętnie i konsekwentnie kruszą lody obojętności wobec osób niepełnosprawnych, a przede wszystkim dają przykład innym pracodawcom, że warto pomagać i warto wspierać".

 

- Udowodniliście państwo, że niepełnosprawność absolutnie nie przeszkadza w osiąganiu sukcesów tak w życiu społecznym, jak i zawodowym – powiedziała Agata Kornhauser-Duda i dodała, że tylko taka postawa powoduje, że „możemy mienić się społeczeństwem prawdziwie nowoczesnym".

 

„Lodołamacz", czyli kto?

Galę wręczenia nagród uświetniły występy Artura Andrusa i Tomasza Kowalskiego oraz pokaz tango w wykonaniu Iwony Cichosz – Miss Świata Osób Niesłyszących – i Stefano Terrazzino.

 

„Lodołamacze" to ludzie, firmy i instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób z niepełnosprawnością, tworząc coraz lepsze warunki pracy, prowadząc dobrą politykę personalną i pokazując, że człowiek z niepełnosprawnością może być doskonałym pracownikiem. „Lodołamacze" to również pracodawcy, którzy w swojej działalności wykraczają poza zakres obowiązków i w szczególny sposób dbają o zdrowie swoich pracowników. To również dziennikarze, którzy w swoich materiałach tworzą klimat sprzyjający zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością.


Autor: PAP

Źródło:niepelnosprawni.pl