Startarrow Press room arrow Media o nas arrow Dziennik Zachodni: W Katowicach po raz jedenasty przyznano "Lodołamacze"

Wersja dla osób niedowidzących










Dziennik Zachodni: W Katowicach po raz jedenasty przyznano "Lodołamacze"
Współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w Polsce wynosi zaledwie 26,2 proc. W innych krajach Unii Europejskiej to średnio od 40 do 50 procent.

W Polsce wskaźnik zatrudnienia to tylko 22 procent, a stopa bezrobocia osób niepełnosprawnych sięga 16 procent. W województwie śląskim jest około 78 tysięcy osób niepełnosprawnych.

 


W środę podczas Śląskiej Regionalnej Gali XI edycji konkursu Lodołamacze nagrodzono pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne, a te zgodnie twierdzą, że nie chcą niczego za darmo, bo mogą zapracować na siebie.


W ubiegłym roku przy okazji 10-lecia konkursu zastanawialiśmy się, czy jest on jeszcze potrzebny i okazuje się, że jest - mówi Monika Bugajewska-Tykarska, prezes zarządu Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. Gdy zaczynaliśmy, słowo „lodołamacz” było kluczowe, bo to przełamywanie lodów było bardzo trudne. Wszyscy ci, których nagrodziliśmy przez jedenaście lat, to wzorce do naśladowania - dodaje.


Lodołamacze to ludzie, firmy i instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. Tworząc coraz lepsze warunki pracy i prowadząc dojrzałą politykę personalną, stają się symbolem etyki w biznesie i otwarcia na potrzeby osób niepełnosprawnych.


Istotą konkursu Lodołamacze jest przede wszystkim przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, integracja osób niepełnosprawnych i stworzenie im szansy na pełne uczestnictwo w życiu społecznym. To - jak podkreślają sami niepełnosprawni działający na rzecz innych, im podobnych - jest najważniejsze.


- Nasza fundacja zajmuje się ogólnie aktywizacją osób niepełnosprawnych w różnych jej aspektach, od sportu zaczynając poprzez aktywizację zawodową. To, co wydaje się kluczowe dla osób niepełnosprawnych, to to, żeby mieć dostęp do rehabilitacji i leczenia. Fundacja ma trzech pracowników niepełnosprawnych, w tym jedną osobę z tak zwanym schorzeniem specjalnym, która szukała pracy od wielu lat i dopiero u nas ją znalazła - mówi Agata Kopeć-Romik, prezes Fundacji Tacy Sami, która sama jest osobą niepełnosprawną. - Ta osoba dopiero teraz czuje, że jest potrzebna i robi coś dla innych. To jest dla niej najważniejsze w życiu. Mamy kolegę, który z nami pracuje i jest chory na zespół Tourette’a, a w chwilach wolnych uprawiadownhill. Zespół Tourette’a to ciężkie schorzenie i tylko w ten sposób ten chłopak znajduje ukojenie dla swojej choroby i swoich ograniczeń. Wychodzenie osób niepełnosprawnych do innych ludzi jest ciężkie, ponieważ my sami zamykamy się w tym, jak postrzegają nas inni ludzi. Nie pomagają nam komentarze „ale się napiła” albo „ten facet jest nienormalny”. My naprawdę jesteśmy ludźmi wykształconymi, mającymi swoje aspiracje i po prostu trzeba dać nam inne szanse do ich realizacji. Tylko tyle - dodaje.


I jak pokazuje Hanna Pasterny, tegoroczna laureatka Lodołamacza Specjalnego, słowo „niemożliwe” nie istnieje. Jest osobą niewidomą, ale napisała trzy książki, świetnie zna język francuski i angielski. Hanna nie widzi od urodzenia i choć nie było jej łatwo, ambicja zwyciężyła.


Ambasador konkursu, Józef Skrzek, również współpracuje z osobami niepełnosprawnymi. - Bycie ambasadorem tego konkursu to olbrzymi zaszczyt. Nie rozgraniczam osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Mam partnerów, z którymi współpracuję i nie zauważam na co dzień, czy poruszają się tak czy inaczej. Należy im się wielki szacunek i podziw. Trzeba im dać robotę i możliwości - mówi Józef Skrzek.


Podczas gali wręczenia nagród uśmiech na twarzy uczestników wywołał Jacek Noch, który choruje na stwardnienie rozsiane i to właśnie jego choroba stała się pretekstem do genialnych, autoironicznych stand-upów.


Oto laureaci:

Kategoria - zakład pracy chronionej: I miejsce i statuetkę Lodołamacza otrzymał Zakład Aktywności Zawodowej Zakład Produkcyjno-Usługowy „Wspólna Pasja” z Żor. II miejsce zajął Zakład Aktywności Zawodowej Zakład Usług Prawniczych z Wodzisławia Śląskiego, a III miejsce Mega Servis Plus Sp. z o.o. z Katowic.


Kategoria - otwarty rynek: I miejsce i statuetkę otrzymał Limathernm Components Sp. z o.o. z Chorzowa. II miejsce Serwis Przyczep „Wiola” Sławomir Grabowski z Knurowa. III miejsce Lavoro Sp. z o.o. z Częstochowy.


Kategoria - instytucja: I miejsce Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach. II miejsce Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski z Chorzowa. III miejsce Fundacja Tacy Sami z Gliwic.


Superlodołamaczem został Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych „Nasze sprawy”.


Lodołamaczem specjalnym została Hanna Pasterny. Wyróżniono także Marcina Mikulskiego.


Zobacz zdjęcia 

Autor: Katarzyna Kapusta

Źródło: www.dziennikzachodni.pl