Startarrow Press room arrow Lodołamacze mają zachęcić do zatrudniania osób niepełnosprawnych

Wersja dla osób niedowidzących










Lodołamacze mają zachęcić do zatrudniania osób niepełnosprawnych
Ruszyła dziesiąta edycja konkursu "Lodołamacze", którego celem jest zachęcenie pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Foto: Janusz Ludwiczak / Onet

Tegoroczny konkurs odbywa się pod hasłem "Poszukiwani odpowiedzialni i wrażliwi społecznie". Celem kampanii jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, stworzenie im szansy na pełne uczestnictwo w życiu społecznym, a także zachęta do tworzenia nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. 

 – Chcemy pokazywać tych, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne i robią to najlepiej. W naszym przekonaniu największą barierą są stereotypy i uprzedzenia, które nie pozwalają zatrudniać osób niepełnosprawnych. Założeniem "Lodołamaczy" jest pokazać instytucje, organizacje, stowarzyszenia, które przełamują te bariery - wyjaśnia Anna Skupień, dyrektor Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. 

 – Pracodawca, który zatrudnia osobę niepełnosprawną ma dofinansowanie do wynagrodzenia. Jest to podstawowa rzecz, która zachęca pracodawców. Firmy, które zatrudniają osoby niepełnosprawne mogą uzyskać też dofinansowanie do samego utworzenia nowego stanowiska pracy i rekompensatę kosztów związanych z dostosowaniem stanowiska pracy do osoby niepełnosprawnej. Pracodawcy, którzy przyłączyli się do konkursu wiedzą, że osoba niepełnosprawna jest tak samo wydajna jak pracownik pełnosprawny - dodaje Anna Skupień. 

Do konkursu "Lodołamacze" przyłącza się również Urząd Miasta Poznania, w którym trzy procent pracowników stanowią osoby niepełnosprawne. 

Ponad 52 pracowników niepełnosprawnych na ten moment otrzymało zatrudnienie w Urzędzie Miasta. Są osoby na różnych stanowiskach. Duża ich część zajmuje się kontaktem bezpośrednim z klientami w centrum informacji telefonicznej. Jesteśmy patronem konkursu, by wspierać ideę zatrudniania osób niepełnosprawnych, by stało się to normą, a nie wyjątkiem – przekonuje Agnieszka Pachciarz, zastępca prezydenta Poznania. 

Honorowy patronat nad kampanią objęła znana polska piosenkarka rockowa, Małgorzata Ostrowska. 

Chciałabym, by takich konkursów nie było, a zatrudnianie osób niepełnosprawnych przez przedsiębiorców stało się normalnością. Należy pomagać i o tym mówić. Wszyscy mamy jakieś kompleksy, zahamowania, każdy z nas ma pewien rodzaj niepełnosprawności w jakichś dziedzinach. Każdy człowiek tak ma, że w jednej dziedzinie jest lepszy, w drugiej gorszy. Znam kilka osób niepełnosprawnych. Cały czas mam świadomość, że ci ludzie nie zawsze potrafią znaleźć pracę i swoje miejsce w życiu, by móc normalnie funkcjonować – powiedziała Małgorzata Ostrowska, piosenkarka. 

Dla nas liczą się kompetencje i to jest podstawowa sprawa, którą bierzemy pod uwagę przy rekrutowaniu pracowników. Osoby niepełnosprawne zatrudniamy już od 2005 roku. Osoby niepełnosprawne są pełnowartościowymi pracownikami, którzy pracują u nas na różnych stanowiskach, od grafika komputerowego po pracownika na linii produkcji czy pakowaczy. Są też osoby, które obsługują klientów. Osoby niepełnosprawne bardzo się starają – wskazuje Ilona Gorczyńska, przedstawiciel firmy Mol, laureat ubiegłorocznej edycji konkursu "Lodołamacze". 

W poprzednich edycjach konkursu łącznie wzięło udział przeszło 3 tysiące firm. W roku ubiegłym do projektu przystąpiło ponad 70 firm z całej Wielkopolski. 

Autor:Janusz Ludwiczak 
Źródło: wiadomosci.onet.pl