Startarrow Press room arrow Media o nas arrow Gazeta Olsztyńska. UWM z nagrodą Lodołamacza za przełamywanie barier

Wersja dla osób niedowidzących










Gazeta Olsztyńska. UWM z nagrodą Lodołamacza za przełamywanie barier
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zajął drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Lodołamacze", który ma na celu przełamywanie stereotypów związanych z niepełnosprawnością. Nasza uczelnia zdobyła wyróżnienie za całokształt działalności.

Coroczny konkurs „Lodołamacze" to inicjatywa Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. W tegorocznej X edycji Uniwersytet Warnińsko-Mazurski w Olsztynie startował w kategorii instytucja i zajął najwyższą pozycję spośród startujących uczelni (pierwsze miejsce zdobył MOPS w Suwałkach). Certyfikat w ubiegłym tygodniu odebrał w Bydgoszczy prof. Janusz Piechocki, prorektor UWM ds. studenckich.


Profesor Ryszard Górecki, rektor UWM, podkreśla, że uczelnia otrzymała wyróżnienie za całokształt działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. — Spośród około 28 tysięcy wszystkich naszych studentów kilkuset jest niepełnosprawnych w różnym zakresie i w różnym stopniu. Staramy się robić wszystko, aby umożliwić im studiowanie w naszym kampusie — mówi rektor.


Od października naukę na dwóch kierunkach, informatyce i edukacji artystycznej, rozpoczną niedosłyszący studenci. Właśnie tymi kierunkami osoby głuche wykazywały największe zainteresowanie.


Z badań wynika, że 70 proc. osób głuchych jest edukacyjnie wykluczonych i niewielu udaje się kontynuować naukę na studiach. Z drugiej jednak strony uczelnie wyższe nie są dostosowane do ich potrzeb.


To właśnie chciał zmienić UWM. Kilka miesięcy temu prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia UWM, był na Uniwersytecie Gallau-deta w Stanach Zjednoczonych. Waszyngtońska uczelnia jest pierwszą i jedyną na świecie, która kształci 1600 nie-słyszących studentów. Tam językiem wykładowym jest język migowy.


— My również chcemy dać takim osobom szansę wyrwania się z wykluczenia — stwierdza prof. Ryszard Górecki. — Ze względu na niż demograficzny staramy się także otworzyć dla ludzi z różnymi niesprawnościami. W poprzednim roku akademickim na olsztyńskiej uczelni studiowało ok. 60 osób z wadami słuchu. Władze UWM kupiły m.in. 20 tabletów, które umożliwiają kontakt on-line z tłumaczem języka migowego.


To nie wszystko. W 2011 roku UWM powołał Biuro Obsługi Osób Niepełnosprawnych, które koordynuje wszystkie działania dotyczące poprawy sytuacji studentów niepełnosprawnych.


Uczelnia powołała także zespół ds. likwidacji barier architektonicznych. — Osobom niepełnosprawnym należy pomagać, bo chcą w pełni uczestniczyć w społeczeństwie — dodaje rektor.


Autor: Mateusz Przyborowski

Źródło: Gazeta Olsztyńska