Startarrow Aktualności arrow Gość Wrocławski: "Lodołamacze" 2015 rozdane!

Wersja dla osób niedowidzących










Gość Wrocławski: "Lodołamacze" 2015 rozdane!
Od 10 lat przełamują lody niepełnosprawności. Wśród laureatów kard. Henryk Gulbinowicz.

Statuetkę wręczyła kard. H. Gulbinowiczowi senator RP Alicja Chybicka. 
KAROL BIAŁKOWSKI /FOTO GOŚĆ


W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ogłoszono wyniki jubileuszowej, dziesiątej edycji etapu regionalnego Dolnośląsko-Opolskiego Konkursu "Lodołamacze 2015". W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz województwa dolnośląskiego i opolskiego, firm i organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych.


Statuetkę "Lodołamacza Specjalnego" przyznano wrocławskiemu metropolicie seniorowi kard. Henrykowi Gulbinowiczowi. W uzasadnieniu decyzji kapituły przyznającej "Lodołamacze" wskazano na dotychczasową działalność i podejmowane przez księdza kardynała inicjatywy na rzecz osób niepełnosprawnych, a przede wszystkim pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego. Kard. Gulbinowicz założył również w 1981 roku Arcybiskupi Komitet Charytatywny, w 1990 r. utworzył Komitet ds. Pomocy Parafianom z terenu byłego Związku Sowieckiego. Wspierał także aktywnie działalność hospicjów i domów opieki społecznej. Jego imiona noszą: Ośrodek Badawczo-Naukowo-Dydaktyczny Chorób Otępionych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Ośrodek Alzheimerowski w Ścinawie.


Dziękując za przyznanego "Lodołamacza Specjalnego", ksiądz kardynał podkreślił, że jak się zostało powołanym przez Pana Boga do kapłaństwa, to trzeba być blisko człowieka. - W tym jest cała tajemnica naszego powodzenia, poszanowania przez społeczeństwo. Osoby niepełnosprawne są wspaniałymi ludźmi i należy je doceniać, bo w każdym człowieku obecny jest Pan Bóg w duszy nieśmiertelnej - podkreślił. Dodał, że trzeba dawać im szansę. - Bo jeśli się pomaga osobom niepełnosprawnym, to się pomaga Panu Bogu. Nie tylko pacierz, uczestnictwo w sakramentach świętych, ale ogromnie ważne jest to dobro, które my okazujemy drugiemu człowiekowi - wskazał kard. Gulbinowicz.


W kategorii "Otwarty Rynek" pierwsze miejsce i statuetkę "Lodołamacza" otrzymała piekarnia Stanisława Kibało z wrocławskiego osiedla Leśnica, wśród zakładów pracy chronionej zwyciężył Zakład Aktywności Zawodowej w Świerzawie, w kategorii "Instytucje" zwyciężyło Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, a "Super-Lodołamacza" przyznano Wojewódzkiemu Towarzystwu Walki z Kalectwem w Opolu. Wśród nagrodzonych w tej ostatniej kategorii znalazło się także Katolickie Radio Rodzina .Rozgłośni tej przyznano wyróżnienie ”za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia".


Z kolei ksiądz kardynał w uznaniu szerokiej działalności na rzecz osób niepełnosprawnych wyróżnił „Pierścieniem 1000-lecia Biskupstwa Wrocławskiego” przewodniczącego Dolnośląskiej Rady Wojewódzkiej "POPON" Zbigniewa Piechocińskiego, prezesa znanej dolnośląskiej firmy "Wadex". Dziękując za to wyróżnienie, laureat podkreślił, że traktuje je jako docenienie pracy wszystkich członków Rady i firm należących do dolnośląskiej POPON. - Nasza praca jest niekiedy ciężka, ale bardzo sympatyczna, bo wdzięczność osób niepełnosprawnych jest widoczna na każdym kroku - akcentował prezes Piechociński.


"Lodołamacze" to ludzie, firmy, instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. Tworząc coraz lepsze warunki pracy i prowadząc dojrzałą politykę personalną, stają się symbolem etyki w biznesie i otwarcia na potrzeby osób niepełnosprawnych. Pokazują równocześnie, że człowiek niepełnosprawny może być doskonałym pracownikiem zaangażowanym w budowanie sukcesu firmy. Konkurs "Lodołamacze" organizowany jest corocznie od 2006 roku przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych oraz Fundację Aktywności Zawodowej Osób Niepełnosprawnych "Fazon".


Uważam, że jest rzeczą świetną, iż firmy i poszczególne rodziny pomagają osobom niepełnosprawnym, które wymagają tego wsparcia. Trzeba się dzielić wszystkim tym, co mamy, a najbardziej wartościową rzeczą, jaką możemy dać drugiemu człowiekowi, jest nasz własny czas, zainteresowanie jego problemami - mówiła w czasie uroczystości przewodnicząca Kapituły przyznającej "Lodołamacze" senator Alicja Chybicka, szefowa wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej.


Autor: Marek Zygmunt

Źródło: wroclaw.gosc.pl/