Startarrow Aktualności arrow Radio Łódź. Łódzka gala Lodołamacze 2015

Wersja dla osób niedowidzących










Radio Łódź. Łódzka gala Lodołamacze 2015
Lodołamacze to ogólnopolski konkurs dla instytucji i firm szczególnie wrażliwych społecznie. W tegorocznej, dziesiątej edycji, o statuetkę ubiegało się blisko pół tysiąca pracodawców.

 

 

Ambasadorem Konkursu Lodołamacze jest Monika Kuszyńska. (Fot. Facebook/Monika Kuszyńska)

 

Prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Jan Zając, przekonuje, że każdego roku rośnie liczba pracodawców, którzy ubiegają się o ten tytuł w kilku kategoriach.

 

- W tym konkursie nie interesują nas wysokie statystyki, zwyciężają ci, którzy dają pozytywny przykład, czasem ważniejsze jest bowiem jedno stanowisko pracy w otoczeniu, gdzie dotychczas takiego stanowiska nie było, niż liczba zatrudnionych - wyjaśnia prezes Zając.

 

Pracodawcy uhonorowani w tegorocznym konkursie podkreślają szczególną wagę tej nagrody. - Tuwim powiedział, że są dwa szczęścia: pierwsze - małe szczęście, to być szczęśliwym, drugie - ogromne, to dawać szczęście. To jest i satysfakcja wewnętrzna i prawdziwy powód do tego, by się chwalić - przekonują pracodawcy.

 

Gala ogólnopolska Konkursu Lodołamacze 2015 odbędzie się za dwa tygodnie na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

LODOŁAMACZE W REGIONIE ŁÓDZKIM, LAUREACI:

 

Kategoria Zakład Pracy Chronionej

I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2015 otrzymuje: Texpol Sp. z o.o. z Dłutowa

Przedsiębiorstwo "TEXPOL" Sp. z o.o. od początku swojej działalności wspiera rozwój zawodowy i społeczny osób niepełnosprawnych. Kapituła doceniła Firmę za to, że pozostaje otwarta na potrzeby osób z niepełnosprawnością, zapewniając im możliwe najlepsze warunki pracy. Firma jest w stałym kontakcie z rodzinami pracowników z niepełnosprawnością, aby wspólnie wspierać ich i motywować do pracy nad swoimi słabościami.

Texpol to jedyny zakład pracy chronionej w okolicy, dlatego wspiera osoby niepełnosprawne nie tylko z gminy, ale także z gmin ościennych. Firma pomaga osobom niepełnosprawnym, np. w dotarciu do pracy. Firma nie pozostaje obojętna również na potrzeby osób niepełnosprawnych, które nie są pracownikami Firmy, a zgłaszają się z prośbą o dopłatę do turnusu rehabilitacyjnego, pomoc rzeczową lub finansową. Texpol regularnie wspiera hospicja, domy opieki, przewlekle chorych, zakony i kościoły organizujące różnego rodzaju akcje na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym.

II miejsce i srebrny medal: Zakład Aktywności Zawodowej z Rawy Mazowieckiej

III miejsce i brązowy medal: SIZEI Spółdzielnia Inwalidów Zakład Elementów Indukcyjnych ze Skierniewic

 

Kategoria Otwarty Rynek

I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2015 otrzymuje: Rawsko- Bielska Spółdzielnia Socjalna „Nadzieja i Praca” z Rawy Mazowieckiej

Rawsko – Bialska Spółdzielnia Socjalna „Nadzieja i Praca” powstała w 2013 r. Pomysł na powstanie Spółdzielni zrodził się z konieczności powstania miejsc pracy dla osób wykluczonych społecznie, które na otwartym rynku pracy nie miały szans na znalezienie zatrudnienia. Kapituła Konkursu doceniła, że w Spółdzielni zatrudnione są osoby, które były zagrożone wykluczeniem społecznym i miały trudności z odnalezieniem się na rynku pracy. Jakość życia tych osób znacząco polepszyła się dzięki pracy w Spółdzielni. Duże znaczenie mają środki finansowe, które pracownicy otrzymują za wykonywaną pracę. Mimo tego, że nie są one wygórowane to pozwalają na utrzymanie niekiedy całych rodzin. Większość pracowników Spółdzielni była beneficjentami opieki społecznej i w związku z podjęciem zatrudnienia w mniejszym stopniu sięga po świadczenia co pozytywnie wpływa na własną samoocenę. Wspólne budowanie przedsiębiorstwa kształtuje więzi społeczne, uczy umiejętności pracowniczych, poczucia odpowiedzialności oraz przedsiębiorczości, przyczyniając się tym samym do pozytywnego przebiegu procesu rehabilitacji społeczno-zawodowej tych osób. Jako jedna z pierwszych w Polsce Rawsko – Bialska Spółdzielnia Socjalna „Nadzieja i Praca” otworzyła Zakład Aktywności Zawodowej dla 10 osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

II miejsce i brązowy medal: Instytut Postępowania Twórczego Sp. z o.o. z Łodzi

III miejsce i srebrny medal: Spółdzielnia Socjalna Fado z Łodzi

 

 

Kategoria Instytucja

I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2015 otrzymało: Fundacja Gajusz

Fundacja Gajusz pomaga nieuleczalnie chorym dzieciom zapewniając im opiekę hospicyjną w ramach domowego i stacjonarnego hospicjum. Fundacja opiekuje się również dziećmi chorymi onkologicznie, przebywającymi w szpitalu w Łodzi przy ul. Spornej. Najmniejszym chorym maluchom, tym będącym jeszcze w brzuchu mamy, oferuje pomoc w zakresie hospicjum perinatalnego.

Kapituła doceniła Fundację Gajusz za pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom, od 2005 roku Fundacja prowadzi Hospicjum Domowe dla Dzieci Ziemi Łódzkiej. Niestety nie wszystkie nieuleczalnie chore dzieci, wymagające opieki paliatywnej mogą przebywać w domach rodzinnych. To właśnie z myślą Fundacja podjęła trud utworzenia hospicjum stacjonarnego, jedynego miejsca o takim profilu w centralnej Polsce. Tak powstał Pałac – Hospicjum Stacjonarne dla Dzieci. W Pałacu może przebywać 11 dzieci. Pierwsze Maluchy trafiły tu w październiku 2013 roku.

II miejsce i brązowy medal: Stowarzyszenie Integracyjne Klub Otwartych Serc z Wieruszowa

III miejsce i brązowy medal: Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi

 

TYTUŁY HONOROWE:

SUPER LODOŁAMACZ 2015: Szpital Wojewódzki im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu

LODOŁAMACZ SPECJALNY 2015: Małgorzata Niemczyk - Poseł na Sejm RP

 

 

Autor: Dorota Matyjasik / Izabella Berkowska

Źródło: www.radiolodz.pl