Startarrow Aktualności arrow LAUREACI MAŁOPOLSKO-ŚWIĘTOKRZYSKIEGO ETAPU REGIONALNEGO KONKURSU LODOŁAMACZE 2013

Wersja dla osób niedowidzących










LAUREACI MAŁOPOLSKO-ŚWIĘTOKRZYSKIEGO ETAPU REGIONALNEGO KONKURSU LODOŁAMACZE 2013

 

 

LAUREACI ETAPU REGIONALNEGO KONKURSU
„LODOŁAMACZE 2013”



Kategoria Zakład Pracy Chronionej

 

I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2013 otrzymuje: Krakowska Spółdzielnia Niewidomych „SANEL”

Uzasadnienie

Krakowska Spółdzielnia Niewidomych „Sanel” to firma wrażliwa społecznie i nastawiona na współpracę ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Od początku swojego istnienia promuje aktywność zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych w szczególności niewidomych poprzez uczestnictwo w imprezach organizowanych przez organizacje pozarządowe.
Spółdzielnia realizuje projekt „Rozwój kompetencji pracowników KSN Sanel drogą do sukcesu w branży szczotkarskiej” współfinansowany przez EFS w którym podnosi swoje kwalifikacje ok. 80 pracowników. Spółdzielnia „Sanel” została wyróżniona w 2011 i 2012 roku w konkursie „Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej” i jako jedyne przedsiębiorstwo w Małopolsce ma prawo do używania znaku towarowego „Zakup prospołeczny” na produktach produkowanych m.in. przez osoby niewidome.
Na terenie Spółdzielni ulokowana jest również Przyzakładowa Przychodnia Rehabilitacyjna świadcząca podstawową opiekę medyczną dla pracowników, specjalistyczną opiekę medyczną zapewnia zaś dzięki umowom z niepublicznymi zakładami opieki medycznej. Współpraca z pozarządowymi organizacjami takimi jak Polski Związek Niewidomych, Integracyjny Klub Niewidomego Seniora, Klub Kultury Fizycznej „Lajkonik”, pomaga osobom niepełnosprawnym w pełniejszej rehabilitacji przez co nie czują się wykluczeni z życia społecznego.


II miejsce i srebrny medal: Firma Produkcyjno-Handlowa "NEW MEN" Jerzy Gałczyński ZPChr

III miejsce i brązowy medal: Zakład Produkcyjno-Handlowy "ADAX" Andrzej Pietrzykowski z Ostrowca Świętokrzyskiego

Uzasadnienie

Zakład Produkcyjno - Handlowy „ ADAX ” Andrzej Pietrzykowski rozpoczął działalność w 1991 r. Adax zajmuje się m.in. produkcją odzieży roboczej i ochronnej, handlem produktami z branży BHP, usługami poligraficznymi, usługami projektowymi oraz usługami socjalnymi. Od 20 lat aktywnie działa na rzecz osób niepełnosprawnych. Zakład Produkcyjno-Handlowy "ADAX" jest przykładem, że niepełnosprawni pracownicy mogą być takimi samymi pracownikami jak pełnosprawni i w równym stopniu mogą przyczynić się do rynkowego sukcesu firmy, jeśli tylko da im się szansę i stworzy odpowiednie warunki pracy. Pracodawca dba o to, aby warunki pracy osób niepełnosprawnych były zgodne z ich predyspozycjami i możliwościami. Osobom chcącym pogłębiać swoją wiedzę i uzyskiwać nowe kwalifikacje zapewnia odpowiednie szkolenia oraz kursy. Dla osób u których wystąpiły problemy z wykonywaniem swojej pracy, prowadzi indywidualne programy rehabilitacji, które mają na celu zmniejszać ograniczenia zawodowe wynikające z ich niepełnosprawności. Chcąc zapewnić rehabilitację społeczną niepełnosprawnym pracownikom i przyczynić się do integracji całej załogi firma co roku organizuje wycieczki turystyczno–krajoznawcze.

 

 

 

Kategoria Otwarty Rynek

 

W kategorii Otwarty Rynek Pracy kapituła jednogłośnie postanowiła nie przyznawać wyróżnień.

 

 


Kategoria
Lodołamacz - Instytucja

 

I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2013 otrzymało: Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych "Dać Szansę" w Wadowicach

Uzasadnienie

Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów „Dać Szansę” w Wadowicach prowadzi działalność, która ma na celu kompleksową pomoc i opiekę dla dzieci niepełnosprawnych oraz ich rodzin poprzez prowadzenie zajęć: pedagogicznych, logopedycznych, rehabilitacji, psychologicznych, hipoterapii, hydroterapii, infoterapii, arteterapii, zajęć na Sali Doświadczania Świata oraz Sali Integracji Sensorycznej. Realizuje również zadania związane z profilaktyką i zapobieganiem uzależnieniom. W ramach Stowarzyszenia działa punkt informacyjno – doradczy dla osób niepełnosprawnych oraz utworzona została Świetlica integracyjno – Terapeutyczna „SZANSA”. Oprócz podstawowej działalności, Stowarzyszenie promuje twórczość osób niepełnosprawnych oraz organizuje imprezy charytatywne, współpracując z innymi organizacjami pozarządowymi oraz z instytucjami kultury i samorządami. Stowarzyszenie zatrudnia obecnie 4 osoby niepełnosprawne na różnych stanowiskach. Zatrudnione osoby niepełnosprawne biorą czynny udział w imprezach integracyjnych, a poprzez udział w wystawach i wernisażach – promują sztukę. Stowarzyszenie corocznie jest organizatorem wielu konkursów. W 2012 roku organizowało konkurs o nazwie: „Niepełnosprawny – pełnoprawny obywatel”, który składał się z trzech modułów: poetyckiego, plastycznego i fotograficznego. Pokłosiem tych konkursów było wydanie broszury – promującej twórczość dzieci i młodzieży w tym osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie, które zostało powołane 11 lat temu jest wzorcowym przykładem inicjatyw oddolnych i wsłuchiwania się w potrzeby najsłabszych i najbardziej potrzebujących.

 

II miejsce i srebrny medal: Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych

III miejsce i brązowy medal: Fundacja Artes

 

 

 

Ponadto Kapituła przyznała tytuły honorowe:


SUPER LODOŁAMACZ 2013


Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Myślenicach

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Myślenicach prowadzi Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno - Wychowawczy, jedyną tego typu placówkę na terenie powiatu myślenickiego. Łącznie opieką otacza 157 dzieci niepełnosprawnych. Podopiecznych do 7 roku życia jest 73, 84 to dzieci i młodzież z upośledziłem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym – w tym 38 głęboko upośledzonych, uczęszczających do szkoły podstawowej, gimnazjum oraz Oddziału Przysposabiającego do pracy. Stowarzyszenie prowadzi także Zespół Wczesnego Wspomagania dla dzieci.
Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz wyrównania szans osób z upośledzeniem umysłowym, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenie ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspierania ich rodzin.
Stowarzyszenie prowadzi niezwykle aktywną, wytrwałą i kompleksową działalność na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz stwarza im warunki do rehabilitacji i nauki na najwyższym poziomie.


 

 

LODOŁAMACZ SPECJALNY 2013


Siostra Małgorzata Chmielewska

Siostra Małgorzata Chmielewska, jest Przełożoną Polskiej Katolickiej Wspólnoty Chleb Życia a także Prezesem Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia. Pod kierunkiem Siostry Małgorzaty Wspólnota prowadzi siedem domów, do których przyjmuje ludzi bezdomnych: osoby niepełnosprawne, kobiety, chorych, matki z dziećmi, młodzież. Potrzebujący, oprócz schronienia, otrzymują pomoc socjalną, medyczną i materialną. Przy Katolickiej Wspólnocie Chleb Życia została powołana Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia, która pracuje razem z Katolicką Wspólnotą Chleb Życia, uzupełniając jej działalność. Jednym z głównych celów działania Fundacji jest poprawa sytuacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym w szczególności osób niepełnosprawnych. Misją Fundacji jest niesienie pomocy, ułatwianie reintegracji społecznej osobom zagrożonym wykluczeniem i marginalizowanym, przeciwdziałanie ich bierności i bezradności. Siostra Małgorzata działa przede wszystkim na terenie województwa świętokrzyskiego, które jest jednym z najuboższych województw. Właśnie tutaj Wspólnota prowadzi trzy domy wspólnoty. Domy Wspólnoty przeznaczone są dla osób bezdomnych, niepełnosprawnych starszych i chorych. W ubiegłym roku do Domów Wspólnoty przyjętych zostało 1104 osoby. We wszystkich placówkach zatrudnienie znalazło 91 osób.
Społeczna działalność Siostry Chmielewskiej jest doceniana nie tylko wśród członków i pracowników Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia, ale również przez władze samorządowe i współpracujące organizacje oraz instytucje. Siostra Chmielewska jest osobą godną zaufania, a dotychczasowa jej działalność daje gwarancje rzetelności, efektywności i uczciwości dalszego funkcjonowania organizacji którym przewodniczy. Dodatkowym atutem Siostry Chmielewskiej jest rozwijanie podmiotów ekonomii społecznej i zwracanie szczególnej uwagi na zatrudnienie socjalne, co w ogromnym stopniu umożliwia pracę osobom niepełnosprawnym.