Startarrow Aktualności arrow LAUREACI ŚLĄSKIEGO ETAPU REGIONALNEGO KONKURSU LODOŁAMACZE 2013

Wersja dla osób niedowidzących










Ogólnopolscy Patroni Medialni


LAUREACI ŚLĄSKIEGO ETAPU REGIONALNEGO KONKURSU LODOŁAMACZE 2013

 

LAUREACI ETAPU REGIONALNEGO KONKURSU
„LODOŁAMACZE 2013”

 

Kategoria Zakład Pracy Chronionej

 

I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2013 otrzymuje: Spółdzielnia Niewidomych PROMET

Uzasadnienie
Spółdzielnia Niewidomych „Promet” w Sosnowcu prowadzi bardzo rozbudowaną działalność w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Jednym z jej przejawów jest stała promocja aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego. W tym też celu Spółdzielnia została fundatorem i założycielem Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym w Chorzowie, której jednym z celów jest prowadzenie działalności szkoleniowej i tworzenie stanowisk pracy dla osób niewidomych. Spółdzielnia „Promet” finansuje pracownikom niepełnosprawnym różnego rodzaju studia oraz szkolenia w celu nabycia lub podnoszenia przez nich kwalifikacji zawodowych, co w przyszłości może się przyczynić do zwiększenia konkurencyjności tych osób na rynku pracy. Spółdzielnia nie zapomina również o promocji innych, poza zawodowych, form aktywności, takich jak np. aktywność fizyczna, często niezbędna w procesie rehabilitacji. Spółdzielnia „Promet” wspiera również finansowo organizacje zajmujące się zwiększaniem aktywności społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Prowadzi szereg działań na rzecz pozytywnego wizerunku idei rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.
Jest przykładem na to, że pracodawca może aktywnie wpływać na rehabilitację zawodową i społeczną swoich niepełnosprawnych pracowników.

 

II miejsce i srebrny medal: Zakład Aktywności Zawodowej Fundacji "Nadzieja Dzieci"

III miejsce i brązowy medal: Zakład Aktywności Zawodowej - Zakład Usług Pralniczych w Wodzisławiu Śląskim



Kategoria Otwarty Rynek

 

I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2013 otrzymuje: Firma Hutchinson Poland Sp. z o.o.

Uzasadnienie
Hutchinson Poland Sp. z o.o. jest światowym liderem specjalizującym się w przetwarzaniu elastomerów, należącym do chemicznej grupy TOTAL, czwartego na świecie potentata naftowego. W ramach działalności firma dostarcza swoje produkty do rynku: motoryzacyjnego, lotniczego, kolejowego i morskiego. Praca w firmie wymaga od pracowników doświadczenia zawodowego oraz predyspozycji technicznych i manualnych, co nie przeszkadza pracodawcy w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż firma zatrudnia osoby o wysokich kwalifikacjach technicznych i specjalistycznych oraz inwestuje w podnoszenie ich kwalifikacji. W ramach rozwoju swoich zakładów tworzy wciąż nowe stanowiska dla osób niepełnosprawnych zarówno produkcyjne jak i specjalistyczne. Hutchinson Poland Sp. o.o. tworzy również programy umożliwiające integracje niepełnosprawnych i pełnosprawnych pracowników firmy oraz angażuje się w pomoc osobom niepełnosprawnym i potrzebującym. Energią i przepisem na sukces firmy Hutchinson są jej pracownicy – kobiety i mężczyźni, pełno i niepełnosprawni, młodzi i starsi. Hutchinson Poland Sp. z o.o. jest przykładem na to, że zatrudniając osoby niepełnosprawne można być firmą konkurencyjną nie tylko na polskim, ale również na światowym rynku.

 

II miejsce i srebrny medal: Spółdzielnia Socjalna "Rybka"

III miejsce i brązowy medal: Firma TAX-NET S.A.

Wyróżnienie:

Firma Rudpol-OPA Sp. z o.o.

 

 

Kategoria
Lodołamacz - Instytucja

 

I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2013 otrzymuje: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej

Uzasadnienie
Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej to instytucja wrażliwa społecznie i nastawiona na współpracę ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Aktywnie podejmuje szereg działań na rzecz osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. W ramach tych działań, Książnica od wielu lat zatrudnia osoby niepełnosprawne. W Książnicy Beskidzkiej osoby niepełnosprawne zatrudnione są na różnych stanowiskach, począwszy od pracowników obsługi, poprzez stanowiska bibliotekarskie związane z obsługą czytelników pełno – i niepełnosprawnych, jak również na stanowiskach kierowniczych. Ponadto wszyscy pracownicy pracujący bezpośrednio z czytelnikami doskonalą swoje umiejętności na kursach i szkoleniach, mających na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych, w tym też kwalifikacji do pracy z osobami niepełnosprawnymi.
Warto podkreślić, iż w celu aktywizacji osób niepełnosprawnych z terenu miasta i regionu w strukturze organizacyjnej Książnicy funkcjonują placówki biblioteczne wyspecjalizowane w pracy z osobami chorymi i niepełnosprawnymi, a mianowicie: Filia Integracyjna oraz pięć punktów bibliotecznych, z czego trzy funkcjonują w szpitalach a dwa w domach opieki społecznej. Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej jest przykładem instytucji, która nie tylko pomaga niepełnosprawnym, ale także stwarza im możliwość pracy i podwyższania swoich kwalifikacji tak, jak wszystkim innym pracownikom.

II miejsce i srebrny medal: Ośrodek Pomocy Społecznej w Chorzowie

III miejsce i brązowy medal: Stowarzyszenie OLIGOS


Wyróżnienie:

Ośrodka dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa”

Powiatowego Urzędu Pracy w Siemianowicach Śląskich

Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu

 

 

Ponadto Kapituła przyznała tytuły honorowe:


SUPER LODOŁAMACZ 2013

 

Stowarzyszenie Debra Polska Kruchy Dotyk

Stowarzyszenie Debra Polska Kruchy Dotyk powstało w 2004 roku z inicjatywy Pana Przemysława Sobieszczuka. Do tego czasu w Polsce nie było żadnej organizacji pomocowej dla chorych na ultra-rzadkie schorzenie genetyczne skóry jaką jest Epidermolysis Bullosa. Celem organizacji jest pomoc i wsparcie chorych i ich rodzin zmagających się z tą okrutną i bolesną chorobą. Stowarzyszenie Debra to organizacja o podłożu międzynarodowym. Debra Polska od początku swojego istnienia za główne cele obrała szerzenie świadomości o chorobie wśród grona lekarskiego i medycznego oraz zjednoczenie rodzin osób chorych na to rzadkie schorzenie. Podczas 10 lat istnienia Stowarzyszenia w Polsce, zostało zorganizowanych pięć kongresów o tematyce pielęgnacji, badań opieki nad chorymi na EB w tym także kongresy specjalistyczno – medyczne związane z leczeniem i dalszym rozwojem badań nad wyleczeniem choroby. Co roku w ostatni tydzień października stowarzyszenie Debra organizuje Międzynarodowy Tydzień Świadomości o EB, którego celem jest uświadomienie społeczeństwa o istnieniu takiej choroby jak Epidermolysis Bullosa. Debra Polska poza inicjatywami edukacji i szerzenia świadomości o tej chorobie organizuje także dla swoich podopiecznych turnusy szkoleniowo – rehabilitacyjne w najpiękniejszych regionach naszego kraju o nazwie „Lato dla Motylków”. Uczestniczące w turnusie dzieci, młodzież, dorośli i ich rodziny mają możliwość rehabilitacji, poznawania historii regionu, w jakim się znajdują, zabawy, integracji oraz konsultacji ze specjalistami z dziedziny leczenia tej ciężkiej choroby.

 

 

LODOŁAMACZ SPECJALNY 2013

 

Pan Norbert Galla

Pan Norbert Galla to Przewodniczący Zarządu Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym w Chorzowie. Swoją postawą i zaangażowaniem w rozwiązywanie problemów społecznych osób niewidomych i niedowidzących doprowadził do uruchomienia i funkcjonowania w Chorzowie oraz w innych powiatach województwa śląskiego systemu pomocy tym osobom.
Do powyższego systemu należą:

  • Specjalistyczny Punkt Wczesnej Rewalidacji w Chorzowie,
  • Ośrodek Leczniczo – Rehabilitacyjny dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Rudołtowicach,
  • Filie Specjalistycznego Punktu Wczesnej Rewalidacji w Bielsku Białej, Zawierciu, Rybniku,
  • Ośrodek Rehabilitacji Niewidomych w Chorzowie – obecnie działający jako Warsztat Terapii Zajęciowej,
  • Specjalistyczna Poradnia dla Młodzieży Niewidomej i Niedowidzącej z Niepełnosprawnością Sprzężoną w Chorzowie,
  • NZOZ „Leczenie i Rehabilitacja”,
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zawierciu Czerwionce – Leszczynach.

 

Pan Norbert Galla jest osobą szczególnie zaangażowaną w pozyskiwanie europejskich środków finansowych na modernizację obiektów rehabilitacji, szkolenie oraz leczenie osób niewidzących i niedowidzących. Bogate doświadczenie zawodowe, stałe dążenie do jak najlepszego zaspokajania specjalistycznych potrzeb niewidomych, umiejętności managerskie oraz plany i zamierzenia na przyszłość sprawiają, że Pan Norbert Galla przyczynił się do zmiany życia wielu niedowidzących i niewidzących mieszkańców Śląska.